Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση

Επετειακή, ελέω… 28ης Οκτωβρίου, πρόκριση, πέτυχε η ΑΕ Καρίτσας, στην πρώτη νοκ άουτ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας με 2-0 του Εθνικού Γιαννιτσών, στο γήπεδο του Λιτοχώρου, που φιλοξενεί τους κιτρινόμαυρους και τη φετινή χρονιά.

Οι γηπεδούχοι, του Απόστολου Στύλου, που προπορεύονται στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας, με αλλαγές στη σύνθεσή τους, δημιούργησαν ευκαιρίες, με τους Αλεξίου και Τόλιο, μεταξύ άλλων, αλλά δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν την αμυντική γραμμή του Εθνικού Γιαννιτσών, στο πρώτο ημίχρονο, που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ο Εθνικός Γιαννιτσών, του Φώτη Μητσάκη, που αγωνίζεται στον 2ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας, με αποκλειστικό στόχο την παραμονή, είχε περισσότερο το μυαλό του στο επερχόμενο τοπικό ντέρμπι με την ιστορική Αναγέννηση Γιαννιτσών και με εξαίρεση δύο περιπτώσεις, με τους Κιούρκα και Κυζιρίδη, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Στην επανάληψη, ο… συνήθης ύποπτος, Αλεξίου, της Καρίτσας, έλυσε τον γόρδιο δεσμό, λίγο πριν τη συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών παιχνιδιού, γκολ που απελευθέρωσε τους γηπεδούχους, που ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους, πιέζοντας περισσότερο την ομάδα της Πέλλας. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκίκα, μετά από σουτ του Κυρτέγου στις καθυστερήσεις, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κατόρθωσαν ν’ απειλήσουν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία του Γαλάνη μέχρι τότε, για να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση.

Highlights: oι φίλαθλοι του Εθνικού Γιαννιτσών, που συνδύασαν τη γιορτινή ημέρα-αργία με εκδρομή στον… Όλυμπο και τον ποδοσφαιρικό αγώνα της αγαπημένης τους ομάδας,

οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για περιπτώσεις offside, -“δεν είναι…”, -“πώς δεν είναι, ρε μεγάλε…”

το καταπληκτικό ανάποδο ψαλιδάκι του Αλεξίου της Καρίτσας, σε τρίτο χρόνο, που λίγο έλειψε να γίνει… “γκολ της χρονιάς” Νο…

η συνέντευξη τύπου με τις αποκλειστικές ερωτήσεις να στρέφονται γύρω από τη διαφορά των ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων Πιερίας και Πέλλας, την… πολυτέλεια των Γιαννιτσών επί δύο στη Γ’ εθνική κατηγορία (Αναγέννηση Γιαννιτσών και Εθνικός Γιαννιτσών) και τα… δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη της Καρίτσας (πρωτάθλημα και κύπελλο)

ο αγωνιστικός χώρος-χαλί του γηπέδου, που συναγωνίζεται επάξια τον αντίστοιχο του Εθνικού Κεραμιδίου και δεν επηρεάστηκε από τη… βροχερή καιρική συνθήκη,

οι χαμένες ευκαιρίες της Καρίτσας, κυρίως του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Κυπαρίσση, Τόλιο και Κυρτέγο,

ο πανηγυρισμός του Αλεξίου, που ακόμα… ψάχνει μάταια αυτόν στον οποίο ήθελε ν’ αφιερώσει το γκολ… (σ.σ. έψαχνε τις χαμένες μπάλες στην… Λεπτοκαρυά!)

Μan of the match: Ο Αλεξίου (1 γκολ), με εντυπωσιακό ποσοστό γκολ ανά τελική προσπάθεια στα παιχνίδια της Καρίτσας, από την περσινή χρονιά και ο Δημητρουλόπουλος, με μεστή παρουσία, δικαιούνται τον τίτλο