Με ψηλά το κεφάλι αποκλείστηκε η Α.Ε. Καρίτσας από το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος. Η ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου στάθηκε πολύ καλά απέναντι στην ιστορική ομάδα του Πανσερραϊκού, ωστόσο γνώρισε την ήττα με 1-2 και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του θεσμού.

Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και έχασε ευκαιρίες με τον Γκίκα και τον Αλεξίου. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Πανσερραικός στο 25ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, μία απόφαση που αμφισβητήθηκε έντονα από τους παίκτες της ομάδας μας. Ο Γκούρτσας ευστόχησε και πέτυχε το 0-1.

Η ομάδα μας συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, είχε δοκάρι με το Συρράκο και στο 45ο λεπτό ο Αλεξίου με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στο εξωτερικό μέρος των διχτυών.

Στο 2ο ημίχρονο, η Α.Ε. Καρίτσας έψαξε με επιμονή την ισοφάριση και στο 75ο λεπτό, ο Αλεξίου μετά από εξαιρετική ασίστ του Λουίς Φερνάντο, πέτυχε το 1-1, με πολύ όμορφο τελείωμα.

Κι ενώ το παιχνίδι όδευε προς παράταση, ο Γκούρτσας και πάλι με ωραία κεφαλιά, εκμεταλλεύτηκε στιγμιαία αμυντική αδράνεια της ομάδας μας και πέτυχε το τελικό 1-2, στο 87ο λεπτό.

Η ομάδα μας αγωνίστηκε με τους: Ράντο, Λαγδάρη, Κωτσιόπουλο, Δημητρίου, Καραγκούνη, Τροίρη, Οικονόμου, Κυρτέγο, Γκίκα, Συρράκο και Αλεξίου. Αγωνίστηκαν ακόμη οι : Λουίς Φερνάντο, Δημητρουλόπουλος και Μητράκας.

Η Διοίκηση της Α.Ε. Καρίτσας ευχαριστεί τους φιλάθλους της Πιερίας που συμπαραστάθηκαν στην ομάδα μας. Επίσης, ευχαριστεί το Δήμο Κατερίνης για την παραχώρηση του Α΄ ΔΑΚ για τη διεξαγωγή του σημερινού αγώνα.

Τέλος, η ομάδα μας εκφράζει τη συμπαράστασή της στον πρώην ποδοσφαιριστή μας, Μακράκη Σπύρο, που τραυματίστηκε σοβαρά και του εύχεται να επιστρέψει γρήγορα και δυνατός στους αγωνιστικούς χώρους.