Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Mε 4άρα (4-2) μπήκε στην… τετράδα των ημιτελικών του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, αποκλείοντας εντός έδρας τον Δία Δίου, με εμφατικό τρόπο, με συνολικό σκορ 5-2, σε μία ακόμη αποκλειστικότητα από τον δεύτερο τη τάξει θεσμό της αντίστοιχης, Ένωσης. Οι γηπεδούχοι αναμένουν, πλέον, σε διπλά παιχνίδια, την ΑΕ Καρίτσας, για μια repetition του τελικού πριν δύο χρόνια, την ίδια στιγμή που πρωταγωνιστούν KAI στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας, διεκδικώντας την άνοδο στη Γ΄εθνική.

Τίποτα στο πρώτο ημίχρονο δεν προμήνυε τι θα επακολουθούσε, με τον Δία Δίου να είναι ανώτερος σε όλες τις γραμμές, να κυριαρχεί στο γήπεδο και να χάνει ευκαιρίες για να ισοφαρίσει τουλάχιστον το σε βάρος του σκορ του πρώτου αγώνα (1-0), με τους Νίκου, Νάκα, Παγωνίδη, Ευαγγελόπουλο και Μαυρίδη. Οι γηπεδούχοι, του Ηλία Μπαζάκου, στην πρώτη τελική τους στην εστία, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, πήραν θέση οδηγού στην αναμέτρηση, με υπέροχη ατομική ενέργεια του Φ. Κόλα, που εκμεταλλεύτηκε, παράλληλα, αδράνεια της αμυντικής γραμμής του Δία.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα αποδείχτηκε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Σ. Γιαζιτζόγλου, μετά από σέντρα του Κυπαρίσση, γκολ που αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους, ως περίπτωση οffside και προκάλεσε τις διαμαρτυρίες τους σε διαιτητή και βοηθό.

Στην επανάληψη, δεύτερο καθοριστικό σημείο στάθηκε η ευκαιρία του Δία να ισοφαρίσει, μετά τη μείωση του σκορ από τον Ευαγγελόπουλο (2-1) στο ξεκίνημα, με το δίδυμο Α. Παναγιωτίδη-Νάκα, καθώς στην εξέλιξη της υποδειγματικής αντεπίθεσης, ο Εθνικός με σκόρερ τον Κατσιαμήτα και ασίστ του Κυπαρίσση, αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, κλειδώνοντας ουσιαστικά και τυπικά την υπόθεση πρόκριση. Στα εναπομείναντα λεπτά, το Νέο Κεραμίδι πέτυχε και τέταρτο γκολ, με σκόρερ τον Κυπαρίσση και ασίστ, αυτή τη φορά, τον Τσιτλακίδη, ενώ οι φιλοξενούμενοι, του Παναγιώτη Παρασίδη, σημείωσαν ένα ακόμη γκολ, λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, εκ νέου με τον Ευαγγελόπουλο.

Ο Δίας, επικεντρώνεται από εδώ και στο εξής αποκλειστικά στη διεκδίκηση της παραμονής στην Γ’ εθνική κατηγορία, ενώ οι γηπεδούχοι ονειρεύονται πρωτάθλημα και κύπελλο, σε μια χρονιά που δείχνει να τους χαμογελάει και θα θυμούνται σίγουρα τα επόμενα χρόνια.

Ηighlights: οι φίλαθλοι των γηπεδούχων αλλά και των φιλοξενούμενων, με πολλούς ουδέτερους ανθρώπους του ποδοσφαίρου της Πιερίας ανάμεσά τους, να παρακολουθούν το παιχνίδι από την κερκίδα και περιμετρικά, με ή χωρίς αυτοκίνητο, παρά το δριμύ ψύχος και τον ακατάπαυστα δυνατό αέρα, που δυσκόλεψε αφάνταστα -είναι η αλήθεια- και το δικό μας έργο,

οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων στον διαιτητή και στον βοηθό του, για τις υποδείξεις στις επίμαχες φάσεις, «τώρα τι πήγες να κάνεις παρατήρηση; επειδή σου είπε «οffside είναι…» (σ.σ. στον διαιτητή), «με παρακαλείς, έχεις και το τουπέ, το υφάκι, έτσι…», με «πληρωμένη απάντηση» απροσδόκητου… συμμάχου του διαιτητή, «έλα ρε, πήγαινε να κρυφτείς, ζητάς και τα ρέστα, παίξε μπάλα…» (σ.σ. απευθυνόμενος στον ποδοσφαιριστή),

οι επίμαχες φάσεις, αυτές καθ’ αυτές, με τo δεύτερο γκολ του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου και περιπτώσεις πέναλτι και offside ν’ αποσπούν τη μερίδα του λέοντος και να καταγράφονται, όπως πάντα, στην κάμερα και με stop καρέ, για να διαμορφώσετε και τη δική σας άποψη,

οι ευκαιρίες του Δία στο πρώτο ημίχρονο και η ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία του προωθημένου Τερζή του Εθνικού, στο δεύτερο, «και να θες να το χάσεις…»,

το εντυπωσιακό γυριστό ψαλιδάκι του Α. Παναγιωτίδη, στο πρώτο ημίχρονο, του Δία και η εξίσου εντυπωσιακή απόκρουση του τερματοφύλακα Λαφατζή, του Νέου Κεραμιδίου,

οι πανηγυρισμοί των νικητών,

οι ατάκες των φιλάθλων, «μπράβο κοντέ…», «σαν τη χιλιάρα τη μηχανή έφυγες, ρε φίλε…»,

οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα Λαφατζή, του Νέου Κεραμιδίου,

η cult προτροπή των φιλάθλων σε διαιτητή, βοηθό και ποδοσφαιριστές ν’ απευθυνθούν… στο VAR (total respect!), γεγονός που συμβάλλει καθοριστικά στη συνειδητοποίηση της ευθύνης που μας αναλογεί και της τιμής που απορρέει…

Man of the match: όταν μία ομάδα Α’ ερασιτεχνικής κατηγορίας αποκλείει σε διπλούς αγώνες μία ομάδα ανώτερης κατηγορίας (Γ’ εθνική), έστω και για τον θεσμό του κυπέλλου, όλοι δικαιούνται μερίδιο στην επιτυχία, με τα extra credits στο συγκεκριμένο παιχνίδι να πηγαίνουν στους Τσιτλακίδη -που αποτελεί ακρογωνιαίο λίθο της φετινής αγωνιστικής χρονιάς για το Νέο Κεραμίδι-, Λαφατζή, Καρτσαμπά, Κυπαρίσση και Φ. Κόλα

Yellow card: στην ακατάλληλη ώρα διεξαγωγής του παιχνιδιού, με τους περισσότερους φιλάθλους να καταφτάνουν με καθυστέρηση και να χάνουν το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και στην επιστροφή του… χειμώνα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται