3-3 κανονική διάρκεια και παράταση

Στην διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε η αναμέτρηση που διεξήχθη στο Β΄ ΔΑΚ μεταξύ του Άρη Κοκκινοπλιτών και της Αναγέννησης Κολινδρού μετά το ισόπαλο 3-3, κανονικός αγώνας με την παράταση.

Οι γηπεδούχοι, πιο εύστοχοι από την άσπρη βούλα, πανηγύρισαν την νίκη πρόκριση με σκορ 6-5 και πέρασαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης του κυπέλλου.

Το παιχνίδι είχε γκολ, φάσεις και από τις δύο ομάδες, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιο.

Φάσεις και γκολ

Στο 7΄ κόρνερ του Εντιαγιέ, κεφαλιά του Ρογκότη, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία άουτ.

Στο 8΄ σουτ του Μπαλαούρα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Σεμιτσίδης.

Στο 12΄ ο Κοσμίδης με κάθετη πάσα έβγαλε τον Παναγιωτίδη σε θέση τετ α τετ, ο τελευταίος όμως αστόχησε στο πλασέ του.

Στο 16΄ από την πάσα του Μπαλαούρα, ο Ζιάκας με δυνατό διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ για τον Άρη 1-0.

Στο 19΄ προσποίηση του Γκουνταμάνη και σέντρα από αριστερά, ο Κοσμίδης με διπλή προσπάθεια και πλασέ ισοφάρισε 1-1.

Στο 32΄ μετά την σέντρα του Αβραάμ από δεξιά, ο Γκουνταμάνης με σουτ πλασέ στην κίνηση αστόχησε.

Στο 35΄ ο Τσιώμης με εξαιρετική ενέργεια και πλασέ έγραψε το 2-1.

Στο 40΄ ο Μπαλαούρας σε τετ α τετ πλάσαρε άστοχα.

Στο 44΄ ο Σόβα υπέπεσε σε χέρι πέναλτι που εκτέλεσε ο Κατσιούλας, ο γκολκίπερ ωστόσο του Άρη με ωραία εκτίναξη μπλόκαρε την μπάλα. Με υπόδειξη όμως του β΄ βοηθού δόθηκε επανάληψη και ο νέος εκτελεστής Μπουρανής ισοφάρισε εκ νέου 2-2.

Στο 54΄ ακυρώθηκε γκολ που πέτυχε ο Τσέτσιλας με κεφαλιά για τον Άρη έπειτα από το φάουλ γέμισμα του Ζιάκα, ως οφ σαϊντ.

Στο 60΄ σε φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη, ο Γκουνταμάνης έκανε το πλασέ το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Καλαϊτζής.

Στο 72΄ σέντρα του Παναγιωτίδη, πλασέ στην κίνηση από τον Κόλτση, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια άουτ.

Στο 81΄ ο Κοσμίδης με δυνατό σουτ έκανε το 2-3 (δεύτερο προσωπικό του τέρμα).

Στο 82΄ ο Τσέτσιλας σέντραρε από αριστερά και ο Μπαλαούρας με πλασέ εξ επαφής διαμόρφωσε το 3-3, σκορ που οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο 115΄ σουτ του Κοσμίδη από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ, όπως και το σουτ του Παναγιωτίδη εκτός περιοχής στο 117΄.

Η διαδικασία των πέναλτι:

Κοσμίδης 0-1, Ζιάκας 1-1, Μπουρανής 1-2, Μπαλαούρας 2-2, Κόλτσης 2-3, Τσέτσιλας 3-3, Σκέντος 3-4, Παπαδόπουλος 4-4, Γκουνταμάνης (δεξί δοκάρι), Εντιαγιέ (απόκρουση τερμ.), Παναγιωτίδης 4-5, Μοσχολούρης 5-5, Κατσιούλας (οριζόντιο δοκάρι), Σαμαράς 6-5 (με διπλό χτύπημα).

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Αναστάσιος Ασλανίδης με βοηθούς τους κ.κ. Διονύση Ατματζίδη και Δημοσθένη Πλόσκα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Άρης Κοκκινοπλιτών (Γιώργος Σκέντος): Καλαϊτζής, Ατανάσωφ, Τσέτσιλας, Σόβα (75΄ Παπαδόπουλος), Ρογκότης (46΄ Σαμαράς), Μοσχολούρης, Μπαλαούρας, Παρμακτσίδης, Τσιώμης (46΄ Ασλανίδης), Ζιάκας, Εντιαγιέ.

Αναγέννηση Κολινδρού (Ηλίας Μποταΐτης): Σεμιτσίδης, Σεραφειμίδης, Μπιλιαδέρης (52΄ Κόλτσης), Κοσμίδης, Νταμπώσης, Χνούδας (95΄ Στ. Σκέντος), Παναγιωτίδης, Μπουρανής, Κατσιούλας, Γκουνταμάνης, Αβραάμ (62΄ Γκουδάρας).