Η Α.Ε. Καρίτσας αναδείχθηκε σήμερα (20/4) κυπελλούχος της Ε.Π.Σ. Πιερίας, για 2η συνεχόμενη χρονιά, κερδίζοντας στο Α΄ ΔΑΚ τον Πιερικό με 2-0.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου, από την αρχή της αναμέτρησης, έπαιξε δημιουργικό ποδόσφαιρο και επέβαλε το ρυθμό της. Στο 12ο λεπτό, ο αρχηγός της ομάδας, Κυρτέγος, με εξαιρετική μπαλιά, βρήκε τον Μακράκη, ο οποίος έξω από την περιοχή, με ένα απίστευτο φαλτσαριστό πλασέ, έγραψε το 1-0.

Το έργο της Α.Ε. Καρίτσας έγινε πιο εύκολο, στο 16ο λεπτό, όταν ο Μακράκης έφυγε μόνος του στην πλάτη της άμυνας του Πιερικού και ανατράπηκε, εκτός περιοχής, από τον Τοπουζλή. Ο διαιτητής υπέδειξε την καθαρή παράβαση και απέβαλε τον τερματοφύλακα του Πιερικού.

Στο 30ο λεπτό, ο Κωτσιόπουλος, με ωραία προβολή, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κυρτέγου, πέτυχε το 2-0, δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς στους φιλάθλους της Καρίτσας, που κέρδισαν τη μάχη της κερκίδας, με την εντυπωσιακή και μαζική παρουσία τους.

Στο 2ο ημίχρονο, η Α.Ε. Καρίτσας δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για να πετύχει ένα 3ο γκολ, ωστόσο το 2-0 έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους παίκτες, το τεχνικό επιτελείο και τη Διοίκηση της ομάδας να πανηγυρίζουν, σαν μια οικογένεια, καθώς επιτεύχθηκε ο πρώτος από τους δύο στόχους της φετινής χρονιάς, με την εκ νέου κατάκτηση του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.  Πιερίας.

Η Α.Ε. Καρίτσας αγωνίστηκε με τους: Παπατολίκα, Καραγκούνη, Κωτσιόπουλο, Δημητρίου, Λαγδάρη, Τροίρη, Οικονόμου, Δημητρουλόπουλο, Μακράκη, Κυρτέγο και Μπενίσκο. Αγωνίστηκαν ακόμη οι: Κυπαρίσσης, Σαμανίδης, Τσιώμης και Μητράκας.

«Η Διοίκηση της Α.Ε. Καρίτσας συγχαίρει τη Διοίκηση της Ε.Π.Σ. Πιερίας για την άψογη διοργάνωση και διεκπεραίωση του σημερινού τελικού κυπέλλου.

Συγχαίρουμε, επίσης, την ιστορική ομάδα του Πιερικού, για τη σημερινή της παρουσία και την επίτευξη του στόχου της παραμονής στη Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Τέλος, ευχαριστούμε ολόθερμα τους φιλάθλους μας, που κατέκλυσαν τις κερκίδες του Α΄ ΔΑΚ, στηρίζοντας την προσπάθειά της ομάδας μας.

Υ.Γ. Την Κυριακή το απόγευμα, περιμένουμε τους φιλάθλους μας, σε κεντρική καφετέρια της Καρίτσας, για να πανηγυρίσουμε την κατάκτηση του Κυπέλλου» καταλήγει η ανακοίνωση της ομάδας.