«Φεγγάρι-Θάλασσα-Έρωτας» συναντώνται στο Μουσείο Εθνικού Δρυμού Ολύμπου
ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ «Ι. ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΔΗΣ» ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ 46ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΟΥ
Τη μουσική θα συνοδεύσει ποιητικό και λογοτεχνικό αναλόγιο με επιγραμματική αναφορά τη ρήση από τη συλλογή -Εκ του πλησίον- του Οδυσσέα Ελύτη, ότι «Έχει και ο νους Λιτόχωρο με διαβαστές πλαγιές κι εύφορα μπλε θαλάσσης…»
Η Δημοτική Χορωδία Λιτοχώρου «Ιωάννης Σακελλαρίδης» με διαδρομή μισού αιώνα εκφράζει πολιτισμικά το Λιτόχωρο αλλά και την Πιερία γενικότερα. Με ευρύ φάσμα πνευματικής δημιουργίας , με συμμετοχές στα περισσότερα φεστιβάλ της χώρας και εμφανίσεις σε πολλές χώρες, διέδωσε την εθνική πολιτιστική μας δημιουργία και κληρονομιά και καταξιώθηκε στον Ελληνικό και Ευρωπαϊκό ορίζοντα. Η χορωδία συνεχίζοντας την παραγωγική της πορεία συμμετέχει στο 46ο Φεστιβάλ Ολύμπου, παρουσιάζοντας τραγούδια που εκφράζουν το περίλαμπρο φεγγάρι, την πλανεύτρα θάλασσα, την ακατανίκητη δύναμη του έρωτα.
Τη Δημοτική Χορωδία Λιτοχώρου «Ιωάννης Σακελλαρίδης» την οποία συνοδεύουν με τη φιλική τους συμμετοχή μέλη του ΚΑΠΗ Λιτοχώρου, διευθύνει ο πολυτάλαντος μαέστρος Ευθύμιος Μαυρίδης.
Τραγουδούν η Μαρίκα Φωτοπούλου και ο Αθανάσιος Μπατάλας.
Στην ενότητα του ποιητικού και λογοτεχνικού αναλογίου διαβάζουν και απαγγέλουν οι : Θεοδώρα Γερολιόλιου, Κατερίνα Ζιακούλη, Ιωάννα Σούκου, Γεώργιος Χανδόλιας. Τα κείμενα επιμελήθηκε η Λένα Παταρίδου.
Θα ακουστούν αποσπάσματα από τους ποιητές και συγγραφείς: Όμηρο, Ελύτη, Παταρίδου, Σικελιανό, Κουντουριανού-Μανωλοπούλου, Ασλάνογλου, Τσβετάγιεβα, Βρεττάκο καθώς και των Λιτοχωριτών Σκρέττα, Αδαμόπουλου, Ντάβανου, Κεραμιδιώτη και Κοψαχείλη.
Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Ολύμπου, βρίσκεται στο 1ο χιλιόμετρο της επαρχιακής οδού, Λιτόχωρο-Πριόνια.
Η είσοδος στη συναυλία είναι ελεύθερη.
Συντελεστές
Δημοτική Χορωδία Λιτοχώρου «Ιωάννης Σακελλαρίδης»
φιλική συμμετοχή ΚΑΠΗ Λιτοχώρου
τραγουδούν: Μαρίκα Φωτοπούλου, Αθανάσιος Μπατάλας
επιμέλεια ανάγνωση κειμένων: Λένα Παταρίδου
διαβάζουν – απαγγέλουν
διεύθυνση Ευθύμιος Μαυρίδης
θέμα: Φεγγάρι – Θάλασσα – Έρωτας
Τετάρτη 26 Ιουλίου, αύλειος χώρος Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Εθνικού Δρυμού Ολύμπου, ώρα 21:30
στην παρουσίαση μουσικού-ποιητικού- λογοτεχνικού αναλογίου
«Έχει κι ο νους Λιτόχωρο με διαβαστές πλαγιές κι εύφορα μπλε θαλάσσης …» (Ο. Ελύτης, Εκ του πλησίον).
Θα ακουστούν αποσπάσματα Τα κείμενα επιμελήθηκε η Λένα Παταρίδου και στην ανάγνωση – απαγγελία οι Θεοδώρα Γερολιόλιου, Κατερίνα Ζιακούλη, Ιωάννα Σούκου και Γεώργιος Χανδόλιας.
Το λογοτεχνικό αναλόγιο θα διανθίσει η χορωδία με μουσικές αναφορές στο φεγγάρι, τον έρωτα και τη θάλασσα. Διευθύνει ο Ευθύμιος Μαυρίδης.