Πρωταθλήτρια ομάδα Ελλάδας οι «Ολύμπιοι Κατερίνης» στην Πάλη
odelalis,
23 Φεβρουαρίου, 2018
2 λεπτά ανάγνωσης
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2018/02/1154_2%201.jpg)
Συγκεκριμένα κατέκτησαν:
Χρυσό μετάλλιο ο Ιακωβίδης Αναστάσιος στα 48 κιλά,
Ασημένιο μετάλλιο ο Γκίρνης Γιώργος,
Ασημένιο μετάλλιο ο Γεωργούλης Βαγγέλης στα 60 κιλά,
Χάλκινο μετάλλιο ο Δασκουλίδης Νίκολαος στα 65 κιλά, δύο πέμπτες θέσεις από τους Χρυσίδη Αχιλλέα στα 92 κιλά και Τσουλφά Πασχάλη στα 110 κιλά και μια έβδομη θέση από τον Λιαλιό Θεόδωρο.
Πολύ καλά στάθηκαν και τα κορίτσια της ομάδας καταλαμβάνοντας την 4η θέση με 12 βαθμούς σε ισοβάθμια με την 3η ομάδα του Πύργου στην ομαδική κατάταξη:
Χρυσό από την Καζαντζίδου Γεωργία στα 46 κιλά,
Ασημένιο από την Ψωμιάδου Μάγδα στα 53 κιλά,
Χάλκινο η Κωστοπούλου Κωνσταντίνα στα 49 κιλά,
Χάλκινο η Ψωμιάδου Μαρία στα 73 κιλά
Μαζί με τους προπονητές Κώστα Παπακωνσταντίνου και Βασίλη Μπατάλα, την πρωταθλήτρια ομάδα συνόδεψαν στην Αθήνα οι Γιώργος Γκίρνης και Αντώνης Γκίρνης όπως και η αρχηγός αποστολής Ελένη Ψωμιάδου. Οι προπονήσεις των αθλητών των «Ολύμπιων» συνεχίζονται καθημερινά στο γυμναστήριο της ομάδας στο ΤΕΙ Κατερίνης (Κανελλοπούλου 2, έναντι πρώην ΕΟΠΥΥ)
Συγχαρητήριο Δημάρχου Κατερίνης
Συγχαίρω θερμά για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ελλάδος στο άθλημα της Ολυμπιακής Ελληνορωμαϊκής Πάλης Παίδων, τους αθλητές του συλλόγου «ΟΛΥΜΠΙΟΙ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ». Συγχαρητήρια αξίζουν και στην ομάδα των κορασίδων, για την κατάληψη της 4ης θέσης στο ίδιο πρωτάθλημα. Είμαι βέβαιος, ότι, με την πολύτιμη συνδρομή των παραγόντων και των προπονητών τους, οι νέοι και οι νέες του συλλόγου, θα συνεχίσουν να υπηρετούν τον αθλητισμό, να αποτελούν λαμπρό παράδειγμα και να μας κάνουν πάντα υπερήφανους.
Σάββας Χιονίδης Δήμαρχος Κατερίνης