Του Στάθη Καρρά

Πρεμιέρα για την Superleague 2 ανάμεσα σε Εθνικό Νέου Κεραμιδίου και ΠΑΣ Γιάννινα.

Στον κακό αγωνιστικό χώρο του Α’ ΔΑΚ Κατερίνης ο γηπεδούχος Εθνικός υποδέχτηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα, μια ομάδα που έχει θέσει υποψηφιότητα ανόδου για την επιστροφή της στην πρώτη κατηγορία.

Η ομάδα του Εθνικού παρουσιάστηκε αρκετή καλή και μαχητική στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, κοιτώντας στα μάτια τον αρκετά αγχωμένο ΠΑΣ, που δεν έθελξε ιδιαίτερα με την εμφάνιση του, αλλά με λυτρωτή τον Τζίνο, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφυγε με τους 3 βαθμούς από την Κατερίνη, ξεκινώντας με το δεξί την έναρξη του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Εθνικού μπορούσε να έχει πάρει κάτι από το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε. Παρόλα αυτά άφησε αρκετά καλή εικόνα στον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες του γηπέδου, παρουσία βεβαίως και φιλάθλων της ομάδας των Ιωαννίνων.

Η εξέλιξη του αγώνα

3’ γύρισμα από τα δεξιά από τον Αθανασίου, η μπάλα απομακρύνεται από την άμυνα του Εθνικού.
10’ εκτέλεση φάουλ από τον Κριεμάντι, η μπάλα θα φτάσει στον Σιατραβάνη που θα κάνει το γύρισμα, αλλά θα απομακρύνει η άμυνα του ΠΑΣ.
11’ σούτ του Κριεμάντι η μπάλα θα περάσει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Αθανασίου.
Στα πρώτα 15’ λεπτά του αγώνα δεν υπάρχει κάποια μεγάλη ευκαιρία για καμία από τις δύο ομάδες.
26’ ωραία εκτέλεση κόρνερ του Λούπα από δεξιά, ο Σομποτσίνσκι σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
27’ σούτ του Κριεμάντι με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει έυκολα στα χέρια του Αθανασίου.
28’ ωραίο διαγώνιο σούτ του Σόρια από δεξιά, έδιωξε σωτήρια ο Καραγκιόζης.
45+1’ σούτ του Μπεγκάλα από αρκετά μακριά, η μπάλα κατέληξε πλάγιο άουτ.
Ημίχρονο 0-0.

Ένα αναγνωριστικό ημίχρονο και για τις δύο ομάδες, πολύ καλή συνοχή αμυντικά για την ομάδα του Εθνικού, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο από μεριάς ΠΑΣ, που έχει την ποιότητα αλλά δεν βρήκε τους απαραίτητους χώρους, χάρη στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων.

52’ γύρισμα του Λούπα προς το ύψος του πέναλτι, η άμυνα του Εθνικού θα διώξει.
61’ σούτ του Σόρια από μακριά, θα μπλοκάρει εύκολα ο Καραγκιόζης.
63’ σούτ του Χάινριχ με τον Καραγκιόζη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.
66’ γύρισμα του Σέποβιτς για τον Τζίνο, ο διαιτητής θα υποδείξει πέναλτι, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.
68’ Το πέναλτι θα αναλάβει ο Τζίνο που με ωραία εκτέλεση θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.
70’ κίτρινη κάρτα στον Τζίνο για φάουλ.
75΄ μεγάλη ευκαιρία με τον Τουλίκα Γ. να πλασάρει και τον Αθανασίου να κρατάει το μηδέν.
76’ κίτρινη κάρτα στον Σομποτσίνσκι για φάουλ.
77’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κριμιτζά, εύκολα στα χέρια του τερματοφύλακα.
78’ ο Σιατραβάνης θα φύγει στην αντεπίθεση πατώντας την περιοχή, αλλά ο εξαιρετικός Μπακαδήμας θα κόψει σε κόρνερ.
88’ σούτ του Τουλίκα Γ. έξω από την περιοχή, θα μπλοκάρει έυκολα ο Αθανασίου.
90+1’ κίτρινη κάρτα στον Κριμιτζά για φάουλ.
Τελικό σκόρ 0-1

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ.Τικόζογλου, με βοηθούς τους Βαλιώτη και Δεδικούση.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Γιώργος Κυριαζής): Καραγκιόζης, Κόλα, Γιαλαμίδης, Κλιγγόπουλος, Μακρυδάκης, Μπάλλας (84’ Τσουμάνης), Μπούζας, Σιατραβάνης, Κριεμάντι (60’ Πανίδης), Νότας (72’ Τουλίκας Γ.), Κόκκορης (72’ Κριμιντζάς).

ΠΑΣ Γιάννινα ( Ρενέ Πόμς): Αθανασίου, Ρίντερ, Μπακαδήμας, Σομποτσίνσκι, Σόρια, Λούπας, Μπεγκάλα, Τζίνο, Χάινριχ (87’ Λέο Μπατίστ), Αθανασίου (70’ Νικολιάς), Μάντζης (58’ Σέποβιτς).