Ο Αιγινιακός επικράτησε με 70-84 των Πανθήρων, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 25η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός έλεγξε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τόσο τον ρυθμό, όσο και το σκορ, όντας στη θέση του οδηγού από το πρώτο λεπτό και δημιουργώντας διψήφια διαφορά από τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, γεγονός που του επέτρεψε να διαχειριστεί το προβάδισμά του κατά τη διάρκεια της αντεπίθεσης που επιχείρησαν οι Πάνθηρες κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου επιστρέφοντας από το μείον δεκαεπτά και μειώνοντας στους δύο πόντους κι έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη, η οποία τον διατηρεί στην πρώτη τετράδα, μία αγωνιστική πριν πέσει η αυλαία της κανονικής περιόδου και πλέον χρειάζεται νίκη στον αγώνα του ερχόμενου Σαββάτου, όπου υποδέχεται τους Αετούς Βέροιας για να προκριθεί στα Play Offs.

Ο Αιγινιακός πήρε από το 25” το προβάδισμα, προηγήθηκε με 1-7 στο 1’ 14” και με 3-10 στο 2’ 29”, με τους Πάνθηρες να αντιδρούν και να μειώνουν σε 7-10 στο 3’ 10”. Οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη διεύρυναν ξανά το προβάδισμά τους, φτάνοντάς το στους εννέα πόντους (9-18) στο 6’ 01”, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν το παιχνίδι στην συνέχεια και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 18-24.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (20-31) στο 23’ 53”, με το δεκάλεπτο να κυλά ισορροπημένα και τον Αιγινιακό να προηγείται στο ημίχρονο με 29-46 χάρη σε ένα σερί επτά πόντων στα τελευταία 1’ 27”.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να μειώσουν στο 24’ 03” σε 51-56, με το υπόλοιπο της διάρκειάς του να είναι ισορροπημένο και να ολοκληρώνεται με 58-62 υπέρ της ομάδας της βόρειας Πιερίας.

Στο δέκατο δευτερόλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 60-62, με τον Αιγινιακό να απαντά με δεκαέξι αναπάντητους πόντους και να ξεφεύγει εκ νέου με 60-78 στο 35’ 57”, με τους Πάνθηρες να μένουν χωρίς σκορ για 6’ 05” και να μετατρέπει σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 70-84.

Διαιτητής: Χρυσάφης Στ. – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 18-24, 29-46, 58-62, 70-84.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Ιορδανίδης 6, Πολυχρόνης, Κωνσταντόπουλος, Μπούσμπουρας 4, Αδαμόπουλος 8, Ψαρρού 21 (1), Λόγυρος 21 (4), Κεσεσίδης 2, Χρυσάφης 1, Σταυριανίδης 2, Κουτσικάς 5 (1).

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 6, Κατσιάνος 20 (5), Αργυρόπουλος 10 (2), Κοιλιάς, Βουτσακόπουλος Α. 23 (1), Βουλτσίδης 16 (2), Μελίδης, Βουτσακόπουλος Θ. 9 (1), Γιουμούκης, Καλαβρινός.