Ρεπορτάζ: Στάθης Καρράς

Με πολύ κάλο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ απέδρασε από το Α ΔΑΚ Κατερίνης, επικρατώντας με 1-3 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Superleague2. Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΛ έκανε το 3Χ3 και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή με 9 βαθμούς.

Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο από τον Εθνικό, που έδειξε από την αρχή της προθέσεις του και κοιτώντας κατάματα την ομάδα της ΑΕΛ είχε καλύτερη παρουσία στο πρώτο μέρος . Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκόλ που τους άξιζε στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν με το υπέρ τους 1-0 στα αποδυτήρια. Από πλευράς ΑΕΛ δεν υπήρχε κάποια μεγάλη ευκαιρία μέχρι και το γκόλ. Μετά το 1-0 προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας αρκετά την εστία του Καραγκιόζη χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν πριν το ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ μπήκε για να πάρει το τρίποντο, σημειώνοντας δύο γκόλ με τον Πασά, ανατρέποντας έτσι το εις βάρος της 1-0. Από πλευράς φιλοξενούμενων φάνηκε ότι σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο μπήκαν ξεκάθαρα να κρατήσουν το μηδέν, κάτι το οποίο δεν το κατάφεραν. Μετά το 1-2 ο Εθνικός προσπάθησε να πάρει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό, χωρίς όμως να το επιτρέψει η ΑΕΛ, πετυχαίνοντας μάλιστα και τρίτο γκόλ στο παιχνίδι, καθαρίζοντας έτσι την υπόθεση νίκη.

Να σημειωθεί ότι έντονη ήταν η παρουσία των φιλάθλων, τόσο του Εθνικού, όσο και της ομάδας της ΑΕΛ που ταξίδεψαν να παρακολουθήσουν την ομάδα τους.

Έναρξη αγώνα

4’ πρώτη καλή στιγμή με τον Μπαριέντος που σούταρε εκτός περιοχής με τον Καραγκιόζη να μπλοκάρει έυκολα.
9’ σούτ του Κριεμάντι με τον αμυντικό της ΑΕΛ να βάζει την κόντρα και να παραχωρεί το κόρνερ.
11΄σουτ του Κρητικού εκτός περιοχής, η μπάλα θα περάσει άουτ.
18’ δυνατό σουτ του Κριεμάντι εκτός η περιοχής με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.
22’ ο Μπαριένυος θα μπεί ωραία μέσα στην περιοχή και λίγο πριν σουτάρει θα τον κόψει ωραία ο Μιγιεγκά.
24’ ωραίο σούτ του Μπαριέντος αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.
29’ σούτ του Κόκκορη μέσα από την περιοχή θα βάλει το στόπ ο Κοσονού.
31’ ΓΚΟΛ με τον Κόλα για τον Εθνικό που με σούτ στην κίνηση έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Πανίδη θα κάνει το 1-0.
33’ καλή στιγμή για την ΑΕΛ, θα διώξει σε κόρνερ ο Καραγκιόζης.
34’ σούτ του Κοσονού εκτός περιόχης, η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει κόρνερ.
37’ φιλόδοξη προσπάθεια του Κριμιτζά από αρκετά μακριά προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα, η μπάλα θα καταλήξει άουτ.
41’ δυνατό σούτ του Κρητικού θα διώξει σωτήρια ο Καραγκιόζης.
43’ κίτρινη κάρτα στον Κριεμάντι για διαμαρτυρία.
45+1’ σέντρα του Τριμμάτη από δεξιά, ο Πασάς θα πιάσει την κεφαλιά χωρίς όμως να ανησυχήσει ο τερματοφύλακας.
45+2’ ο Νότας θα βγει στην αντεπίθεση, θα καταφέρει να κάνει το σούτ με τον Περντρέου να μπλοκάρει εύκολα.
1-0 ημίχρονο

47’ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Πασά να παίρνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Στίνα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
52’ σούτ του Κοσονού η μπάλα θα περάσει άουτ.
53’ εκτέλεση κόρνερ του Στίνα από αριστερά, ο Βαφέας πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ.
56’ εκτέλεση φάουλ με τον Παπαγεωργίου να κάνει το σούτ, η μπάλα θα βρεί σε συμπαίκτη του και θα περάσει ο κίνδυνος για τον Εθνικό.
59’  ο Ακόστα θα κερδίσει πέναλτι από τον Κατσαβάκη
60’ ΓΚΟΛ με τον Πασά από την άσπρη βούλα θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 1-2.
76’ ωραία σέντρα του Στίνα από δεξιά με τον Πασά να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει άουτ.
90+3’ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μωραΐτη να κάνει το 1-3 με σούτ μέσα από την περιοχή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μπούτσικος, με βοηθούς τους Χολάνη και Αγγελόπουλο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εθνικός  Νέου Κεραμιδίου (Γιώργος Κυριαζής): Καραγκιόζης, Κόλα (76’ Τσουμάνης), Τουλίκας Β. (65’ Μακρυδάκης), Κλιγγόπουλος, Μιγιεγκά, Κατσαβάκης, Κριμιτζάς (69’ Τουλίκας Γ.), Κόκκορης (65’ Φωκαΐδης) , Κριεμάντι, Νότας (77’ Ζουκάν), Πανίδης.

ΑΕΛ (Αλέκος Βοσνιάδης): Περντρέου, Τριμμάτης (86’ Γιόχανσον), Βαφέας, Στάμου, Κοσονού (77’ Παπαδόπουλος), Μπαριέντος, Παναγιωτίδης (37’ Μούργος), Παπαγεωργίου, Πασάς (77’ Μωραΐτης), Στίνα, Κρητικός (46’ Ακόστα).