Με τον Περιφερειάρχη Κρήτης συναντήθηκε ο πρόεδρος της Ε.Ι.Ε.Τ.
ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΙΣΟΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΩΝ ΚΟΝΔΥΛΙΩΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ
Πάγιο αίτημα της Ε.Ι.Ε.Τ. είναι να κατανέμονται με ισοκατανομή τα κονδύλια διαφημιστικής προβολής των Περιφερειών στις εφημερίδες, καθώς -όπως είχε διαπιστωθεί- μέχρι σήμερα οι εβδομαδιαίες εφημερίδες σε πολλές περιπτώσεις δεν περιλαμβάνονταν στα διαφημιστικά προγράμματα αν και πληρούν όλες τις προϋποθέσεις.
Τόσο ο κ. Αρναουτάκης όσο και ο κ. Αγοραστός διαβεβαίωσαν τον Πρόεδρο της Ε.Ι.Ε.Τ. ότι θα δώσουν εντολή στις αρμόδιες υπηρεσίες που διαχειρίζονται τα διαφημιστικά προγράμματα να τηρούν τους κανόνες της ποσόστωσης και της ισοκατανομής, ενώ συζητήθηκαν κι άλλα θέματα όπως η συνεργασία των Περιφερειών με την Ε.Ι.Ε.Τ. για τη διοργάνωση ημερίδων και συνεδρίων.
Ανάλογες συναντήσεις θα γίνουν από εκπροσώπους της Ε.Ι.Ε.Τ. και με άλλους Περιφερειάρχες της χώρας.
Για το Δ.Σ. της Ε.Ι.Ε.Τ
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥΝΤΑΚΗΣ
Ο ΓEN. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΓΑΒΡΙΗΛ ΓΑΛΑΝΟΜΑΤΗΣ