Με τους διευθυντές των σχολείων συναντήθηκε ο Διευθυντής Β/θμιας Εκπαίδευσης
odelalis,
9 Φεβρουαρίου, 2017
1 λεπτά ανάγνωσης
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ
Στη συνάντηση παραβρέθηκαν ο υπεύθυνος ΣΣΝ κος Χαρίσης Αθανάσιος και οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων.
Ξεκινώντας την ομιλία του ο κος Καζταρίδης, αφού καλωσόρισε όλους τους παρευρισκόμενους, τόνισε την αναγκαιότητα του καλού προγραμματισμού στις προβλεπόμενες ενέργειες των σχολικών μονάδων ώστε η έναρξη της επόμενης σχολικής χρονιάς να γίνει χωρίς προβλήματα και με πληρότητα τόσο σε ανθρώπινο δυναμικό όσο και σε υλικοτεχνική υποδομή.
Στη συνέχεια ο κύριος Διευθυντής επεσήμανε την προτεραιότητα που πρέπει το σχολείο να δίνει στον μαθητή. Κέντρο της εκπαιδευτικής διδασκαλίας είναι ο μαθητής που στην εποχή της τεχνολογίας και του διαδικτύου έχει αξία να μάθει πώς να μαθαίνει.
Ακολούθως, ο κος Δ/ντής, τόνισε τη σημασία του «My School» και προέτρεψε τους Δ/ντές σε ορθή και αδιάλειπτη ενημέρωση του συστήματος.
Εν συνεχεία, οι κύριοι Ζήσκος Βασίλειος και Κοτανίδης Δημήτριος, στα πλαίσια της ημερίδας, προχώρησαν σε ενημέρωση των Διευθυντών σε θέματα του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου και συγκεκριμένα για τη χρήση των υπηρεσιών του ΠΣΔ και των Υπηρεσιακών Λιστών του ΠΣΔ όπως και για τις απαραίτητες ρυθμίσεις του προσωπικού τους λογαριασμού στο ΠΣΔ.
Κλείνοντας την ημερίδα ο Δ/ντής ευχαρίστησε όλους τους παρευρισκόμενους αλλά και τον Δ/ντή του 5ου ΓΕΛ, κ. Παπαργυρίου Αλέξανδρο, για την άψογη φιλοξενία που παρείχε για τη συνάντηση αυτή.