Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 64-80 από τους Ίκαρους Γιαννιτσών, στο κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο νεανική ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου εμφανίστηκε άκρως ανταγωνιστική απέναντι σε μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του Πρωταθλήματος, στην οποία έβαλε δύσκολα για είκοσι πέντε περίπου λεπτά, ωστόσο προδόθηκε από την απειρία της και το 0-17 στο πρώτο λεπτό των τριών από τα τέσσερα δεκάλεπτα της αναμέτρησης.

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών προηγήθηκαν στα τριάντα τέσσερα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ισορροπεί στην συνέχεια το παιχνίδι και απαντώντας με δικό του σερί οκτώ πόντων προσπέρασε στο σκορ με 13-11 στο 6’ 22 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-15.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (20-20) στα πρώτα σαράντα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για τα επόμενα τρία λεπτά, όταν οι Ίκαροι Γιαννιτσών σημείωσαν δέκα αναπάντητους πόντους και ξέφυγαν με έξι (26-32) στο 16’ 10”, διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (30-37).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα της Κατερίνης μείωσε σε 36-37 (22’ 34”), μέχρι και τα μέσα της περιόδου, όταν και δέχθηκε ένα σερί έξι πόντων (38-47) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 47-59.

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι Γιαννιτσών σημείωσαν έξι αναπάντητους πόντους στο ξεκίνημά της περιόδου (47-65, 31’ 05”), με τον Πιερικό Αρχέλαο να ισορροπεί στην συνέχεια τον αγώνα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 64-80.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 20-15, 30-37, 47-59, 64-80.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Χατζηαγοράκης 5 (1), Ζησόπουλος 12 (1), Καρυπίδης 2, Τσαλμπούρης, Τζιοβάρας 10 (3), Σφήκας 2, Καλλιφατίδης 13 (3), Ζαρκανέλας 12 (1), Κουπάντσης, Σκρέτας 8 (2).

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Χαραλαμπίδης 10, Ελευθεριάδης 12, Μπογδάνης 7, Μαυρόπουλος 11 (3), Πολυχρονίδης 11 (3), Υφαντίδης 18 (2), Βουζίνας 11 (3).

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής (02.02.2019)

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα – Εδεσσαϊκός BC 106-29
ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΠΑΣ Αετός Κιλκίς 70-77
ΑΟΚ Αιγινιακός – ΑΓΕ Πιερίας 73-62
ΦΟ Αριδαίας – ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 57-54