Ο Αιγινιακός επικράτησε με 67-70 των Αετών Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους παίκτες του Ντάνη Κυριακίδη, οι οποίοι κατάφεραν να προηγηθούν με 21-14 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της βόρειας Πιερίας βελτιώση την αμυντική της λειτουργία, περιόρισε τους γηπεδούχους οι οποίοι σημείωσαν δώδεκα πόντους και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 33-30.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να το ολοκληρώνουν όντας ισόπαλες στους σαράντα οκτώ πόντους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Αιγινιακό να σημειώνει τέσσερα τρίποντα, τους Αετούς Βέροιας να παρουσιάζονται άστοχοι στις βολές στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα και τους παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη να τερματίζουν το εντός έδρας αήττητο των Αετών Βέροιας, το οποίο κρατούσε για δεκαεννέα αγώνες, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 67-70.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 21-14, 33-30, 48-48, 67-70.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 5, Βλαχάκης, Κασάπης 2, Παπαδόπουλος Δ. 6 (2), Γκεκόπουλος 4, Πάππου 3, Χρυσάφης 6 (2), Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος Ι., Χατζηχαρίσης 19 (3), Ιατρού, Ιωσηφίδης 22 (4).

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Κατσιάνος 17 (5), Αργυρόπουλος 12 (2), Κοιλιάς, Βουτσακόπουλος Α. 14 (2), Βουλτσίδης 20, Μελίδης, Βουτσακόπουλος Θ. 7 (1).