Η Άννα Κορακάκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στα 10μ. με αεροβόλο πιστόλι με την κατάληψη της έκτης θέσης στον τελικό του αγωνίσματος. Ποιοι άλλοι αθλητές προκρίθηκαν.

Δεν μπόρεσε να ανέβει ξανά στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων η Άννα Κορακάκη. Η σπουδαία σκοπεύτρια αγωνίστηκε για τρίτη φορά σε τελικό κάτι που από μόνο του αποτελεί σπουδαίο κατόρθωμα.

Η Άννα Κορακάκη έμεινε πίσω μετά τις πρώτες δέκα βολές και στη συνέχεια παρά την προσπάθειά της δεν μπόρεσε να καλύψει το χαμένο έδαφος.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Βιταλίνα Μπατσαράσκινα (Ρωσία) με 240.03, μια επίδοση που αποτελεί νέο Ολυμπιακό ρεκόρ. Το ασημένιο μετάλλιο φόρεσε στο στήθος η Αντοανέτα Κοσταντίνοβα (Βουλγαρία), ενώ η Ρανσίν Γιανγκ (Κίνα), που είχε κάνει στον προκριματικό γύρο Ολυμπιακό ρεκόρ κατέλαβε την τρίτη θέση.

Πλέον στρέφεται στα 25μ.

Φυσικά, η παρουσία της Άννας Κορακάκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο δεν ολοκληρώθηκε. Η Ελληνίδα σκοπεύτρια θα αγωνιστεί και στα 25μ. εκεί όπου είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στους Αγώνες του Ρίο.

Ο προκριματικός για το συγκεκριμένο αγώνισμα θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη 29 Ιουλίου και φυσικά στόχος της Άννας Κορακάκη είναι να πάρει την πρόκριση στον τελικό και από εκεί να διεκδικήσει το τρίτο της μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Κωπηλασία: Οι Μπούρμπου και Κυρίδου προκρίθηκαν στον ημιτελικό της δικώπου άνευ πηδαλιούχου

Το καθήκον τους έκαναν η Χριστίνα Μπούρμπου και η Μαρία Κυρίδου και μέσα από τα ρεπεσάζ κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά της δικώπου άνευ πηδαλιούχου στους Ολυμπιακούς Αγώνες, σύμφωνα με το SPORT 24.

Το ελληνικό πλήρωμα μπήκε από την αρχή δυνατά στην κούρσα δείχνοντας ότι θέλουν να αναλάβουν τα ηνία του αγώνα και ουσιαστικά δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα τερματίζοντας σε 7:28.

Οι ΗΠΑ που πίεσαν όσο άντεξαν τις Ελληνίδες τερμάτισαν στη δεύτερη θέση, ενώ το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά πήρε η Ιρλανδία.

Κωπηλασία: Στα ημιτελικά του μονού σκιφ η Κυρίδου

Την πρόκριση στα ημιτελικά του απλού σκιφ γυναικών εξασφάλισε η Αννέτα Κυρίδου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης τερμάτισε στην 3η θέση της 3ης προημιτελικής σειράς τα ξημερώματα της Κυριακής (25/7) και θα είναι στις αθλήτριες που θα διεκδικήσουν το εισιτήριο του τελικού του αγωνίσματος.

Η Αννέτα Κυρίδου τερμάτισε σε χρόνο 8:02.19. Πρώτη από την προημιτελική σειρά της Αννέτας Κυρίδου προκρίθηκε στα ημιτελικά η Αυστριακή Μαγκνταλένα Λόμπνιχ (7:58.20), ενώ δεύτερη ήταν η Ολλανδή Άννα Σάρα Σοφί Σόουβερ (7:59.92).

Για θέσεις κατάταξης θα αγωνιστούν η 4η Τατσιάνα Κλίμοβιτς (8:09.04) από τη Λευκορωσία, η 5η Φελίς Αίσα Τσόου από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο (8:21.23) και η 6η Βερόνικα Τόρο Αράνα από το Πουέρτο Ρίκο (8:35.32).

Κωπηλασία: Στα ημιτελικά του μονού σκιφ ο Ντούσκος

Μια θέση στον τελικό του απλού σκιφ θα διεκδικήσει ο Στέφανος Ντούσκος στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Γιαννιώτης σκιφίστας πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση, αφού παρέμεινε πρώτος, στα 500, τα 1.000, έμεινε δεύτερος πίσω από τον Νορβηγό Κγιέτιλ Μπορτς στα 1.500 μέτρα, για να περάσει δεύτερος και τη γραμμή του φίνις με χρόνο 7:12.77 και να προκριθεί στα ημιτελικά του αγωνίσματος. Ο πρώτος Κγιέτιλ Μπορτς από τη Νορβηγία τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 7:10.97, ενώ ως τρίτος της 1ης προημιτελικής σειράς προκρίθηκε ο Ιταλός Αλμπέρτο Τζενάρο ντι Μάουρο, με χρόνο 7:26.25.

Θέσεις κατάταξης θα διεκδικήσουν ο 4ος Κουεντίν Αντονιέλι από το Μονακό (7:29.99), ο 5ος Αμπντελχαλέκ Ελμπάνα από την Αίγυπτο (7:32.86) και ο 6ος Χουσέιν Αλιρέζα από τη Σαουδική Αραβία (8:35.05).