Το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των +90 κιλών πάλης στην άμμο κατέκτησε ο Ραφαήλ Γκίρνης με τα χρώματα της Εθνικής ομάδας.

Στην Τιμισοάρα της Ρουμανίας την προηγούμενη εβδομάδα ο Μακεδόνας γίγαντας στον όμιλο αντιμετώπισε και νίκησε στον πρώτο αγώνα τον πρωταθλητή Ουκρανίας 3-0 ,η επόμενη νίκη ήταν επί του πρωταθλητή Γαλλίας με 3-0, ακολούθησε η νίκη, επίσης με 3-0 επί του Ρουμάνου αντιπάλου του κατατάσσοντας τον  Κατερινιώτη αθλητή έτσι πρώτο στον όμιλο.
Επόμενος αγώνας ήταν αυτός του ημιτελικού με τον Γεωργιανό πρωταθλητή τον οποίο ο Ραφαήλ κατατρόπωσε με 3-1, φτάνοντας στον τελικό όμως δεν τα κατάφερε έναντι του Μολδαβού περσινού πρωταθλητή κόσμου.
 Ο Ραφαήλ Γκίρνης με αυτό του το μετάλλιο κρατάει ακόμα τα σκήπτρα του αθλητή με τα περισσότερα παγκόσμια και πανευρωπαϊκά μετάλλια όλων των εποχών στην πάλη στην Πιερία (μια περιοχή με βαριά ιστορία στην πάλη την οποία ξεκίνησε σε αυτήν ο μεγάλος αείμνηστος δάσκαλος της πάλης Λάζαρος Ψωμιάδης) μιας και ο κορυφαίος αυτός αθλητής έχει κατακτήσει τα παρακάτω:
– Χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ελληνορωμαϊκής παίδων 2021
– Χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων πάλης στην άμμο 2021
– Χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων  πάλης στην άμμο 2022
– Χάλκινο μετάλλιο  πάλης στην άμμο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων 2023
– Ασημένιο μετάλλιο στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων πάλης στην άμμο 2024
 Επόμενος σταθμός του Κατερινιώτη παλαιστή και πρωταθλητή Ελλάδας για το 2024  είναι το παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων ελληνορωμαϊκής στην Ισπανία τον επόμενο μήνα, και το παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης στην άμμο τον Σεπτέμβριο το οποίο και θα διεξαχθεί στην Παραλία Κατερίνης.