Μια ακόμη νίκη, που την θέτει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, πήρε η ομάδα των Πιερίδων Μουσών. Την Κυριακή το μεσημέρι υποδέχτηκε το Α’ Δ.Α.Κ. την ομάδα της Ερέτριας «Απολλωνίδες» και κατάφερε αν και κατέβηκε με 11άδα ανάγκης να νικήσει με 2-0.

Τις τελευταίες μέρες η διοίκηση των Πιερίδων Μουσών δεν προλαβαίνει να μετρά απρόσμενους τραυματισμούς στην ομάδα. Στις προπονήσεις της εβδομάδας που πέρασε, σε ανύποπτες στιγμές προκλήθηκαν μικροτραυματισμοί που στέρησαν την προπονήτρια κ. Λία Ζιώγα από την δυνατότητα να έχει ευχέρεια επιλογών στην συγκρότηση της 11άδας, αλλά και αλλαγών.

Παρά τις αντιξοότητες όμως οι παίχτριες μπήκαν στο γήπεδο με αυτοπεποίθηση, έπαιξαν δυνατά και σύμφωνα με τον σχεδιασμό και τις οδηγίες που πήραν. Από τα πρώτα λεπτά του Α’ ημιχρόνου ήλθε το πρώτο γκολ από την Γιώτα Γκούτζα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης ομάδας από το ύψος της μικρής περιοχής. Το 1-0 ήταν έδωσε το προβάδισμα αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων στις Πιερίδες Μούσες οι οποίες προσπάθησαν για ένα ακόμη γκολ το οποίο όμως δεν ήλθε στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου η Απολλωνίδες μπήκαν δυνατά προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, είχαν μάλιστα και δοκάρι σε δυνατό μακρινό σουτ. Οι Μούσες όμως δεν άφησαν περιθώρια να αλλάξει ο ρυθμός του παιχνιδιού και σε μια οργανωμένη επίθεση η Βάγια Τζιουμέρκα βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή της αντίπαλης ομάδας, δέχτηκε την μπάλα από την Άρτεμις  Καρασίμου και παρά την πίεση των αμυντικών με δυνατό γυριστό σουτ την έστειλε στο «γάμα» της αντίπαλης εστίας.

Το 2-0 έδωσε ανάσα στην ομάδα των Πιερίδων Μουσών η οποία είχε την κυριαρχία   σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι.

Στον αγώνα αυτό έπαιξαν οι: Τσιώλη Άννα, Κατσάρα Μαρία, Παναγιωτίδου Σωτηρία,  Μετενίδου Γεωργία (Μίσχου Παναγιώτα), Μαυρομάτη Χριστίνα, Κατσίμπουρα Ολυμπία, Γκαβανούδη Δέσποινα, Κατερινοπούλου Ελένη, Τζιουμέρκα Βάγια, Γκούτζα Παναγιώτα, Καρασίμου Άρτεμις

Το Δ.Σ. του Α.Ο.Γ. «Πιερίδες Μούσες» ευχαριστεί τους φιλάθλους που ενίσχυσαν την ομάδα με την παρουσία τους στις κερκίδες του Α’ ΔΑΚ, τα κορίτσια της Ακαδημίας που έδωσαν το παρών στο γήπεδο, το πολυκατάστημα «ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ» του Συνεταιρισμού Ξυλουργών Πιερίας για την προσφορά του δώρου – χαλί μοκέτα- που κληρώθηκε στους φιλάθλους.

Επόμενος αγώνας για τις Πιερίδες Μούσες είναι πάλι εντός έδρας την Κυριακή  1 Δεκεμβρίου 2019, με την ομάδα του Μαγνησιακού Βόλου.