Ο Πιερικός Αρχέλαος υποδέχεται τους Αετούς Βέροιας, το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου στις 18:00, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος επέστρεψε φέτος στην αγωνιστική δράση μετά από ένα διάλειμμα ενός έτους, βασιζόμενος σε νεαρούς αθλητές, οι οποίοι προέρχονται από την Ακαδημία του Συλλόγου.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο μέσος όρος ηλικίας των αθλητών του βρίσκεται κοντά στα δεκαοκτώ έτη. Προπονητής της ομάδας ο Θανάσης Τοπούζης, ο οποίος κάθισε πέρυσι στον πάγκο του ομάδας των Παίδων και των Εφήβων, με τους οποίους κατέλαβε την 3η και την 1η θέση αντίστοιχα στο Πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στον αντίποδα, οι Αετοί Βέροιας, οι οποίοι μετρούν μόλις δεκαέξι μήνες ζωής, κέρδισαν πέρυσι την άνοδο στην Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ, κατακτώντας στο Πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας αήττητοι, ενώ φέτος στο Κύπελλο, το οποίο ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, κατέλαβαν την 3η θέση στο Final Four το οποίο διεξήχθη στα Γιαννιτσά.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής (29.09.2018)
18:00 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΓΑΣΠ Πάνθηρες
18:00 ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΚΣ Αετοί Βέροιας
18:00 ΑΟΚ Αιγινιακός – Εδεσσαϊκός BC
18:00 ΦΟ Αριδαίας – ΠΑΣ Αετός Κιλκίς
18:00 ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας – ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών
18:00 ΓΑΣ Αλεξάνδρειας – ΑΓΕ Πιερίας