Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

«Μετέωρη ισοπαλία» απέσπασε η ομάδα της Καλαμπάκας ή παραχώρησε ο Πιερικός (1-1) -στη νέα αποκλειστικότητα του Μetrosport.gr-, στην Κατερίνη, σε μια αναμέτρηση με viral χαρακτηριστικά, ανήμερα της πολιούχου της πρωτεύουσας της Πιερίας, Αγίας Αικατερίνης, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ κατηγορίας στον 4ο όμιλο.

Οι γηπεδούχοι, που δείχνουν προσωρινά να βγαίνουν από τον κυκεώνα των οικονομικών προβλημάτων, -τουλάχιστον στην έξαρσή τους-, παρουσίασαν ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους, πάντως, να διατηρούν την κατοχή της μπάλας και να επιδεικνύουν επιθετικές τάσεις από το ξεκίνημα του παιχνιδιού.

Το σκορ άνοιξε για τον Πιερικό ο Βερνάρδος, στο μισάωρο, ερχόμενος… ως trailer από την άμυνα, σε μια υποδειγματική συνδυαστική ενέργεια, από ασίστ του Δαδάκου. Οι γηπεδούχοι, με τον Λευτέρη Φωτιάδη στον πάγκο, έχασαν την ευκαιρία να κλειδώσουν το παιχνίδι, δέκα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, με μοναδική ευκαιρία του Κραγιόπουλου στο δοκάρι από ασύλληπτης ευφυίας ψηλοκρεμαστή ασίστ και να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα από την αποβολή του Φορτούνη των Μετεώρων στη συνέχεια.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι, του Γιώργου Βακουφτσή, με ψυχικά και σωματικά αποθέματα και τεχνικές αρετές, πίεσαν ασφυκτικά, πάτησαν περιοχή και κατάφεραν, τελικά, αξιοποιώντας και την οπισθοχώρηση του Πιερικού, να ισοφαρίσουν, με τον Μαρούδα, λίγο πριν τη λήξη, με περιπετειώδη τρόπο, ενώ απώλεσαν και δύο μοναδικές ευκαιρίες για την ολική ανατροπή.

Highlights: η δραματική εξέλιξη του παιχνιδιού, το viral… «σκληρό μαρκάρισμα», χωρίς πρόθεση φυσικά, στο διαιτητή από τον Αλ. Καρτσαμπά, του Πιερικού, που έμελλε να επιφέρει τη στιγμαία, ευτυχώς, κατάρρευση του ρέφερι, που κατάφερε τελικά να συνεχίσει, παρά το ψυχολογικό, κυρίως, σοκ, με τη βοήθεια και του γιατρού του αγώνα, οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί των παικτών των δύο ομάδων, στην επίτευξη των γκολ, με ενσωματωμένο το στοιχείο της λεκτικής και σωματικής πρόκλησης, η υπόκλιση του σκόρερ Βερνάρδου του Πιερικού στους φιλάθλους, μετά το γκολ η αποβολή του Δαδάκου του Πιερικού, απόρροια μιας καθοριστικής επίμαχης φάσης για πέναλτι, που απέφερε και την αποβολή του, στις καθυστερήσεις και καταγράφει, όπως πάντα, η κάμερα του Metrosport, (οι παίκτες του Πιερικού διαμαρτύρονται και για μία ακόμη επίμαχη φάση στο πρώτο ημίχρονο, σε μαρκάρισμα του Βερνάρδου στην περιοχή, που, επίσης, είναι on camera…, «ο μαλ@@@ ο λάιτσμαν δεν το είδε;») οι φίλαθλοι της Πιερίας, που δεν ανταποκρίθηκαν στο παμπιερικό κάλεσμα συστράτευσης, αριθμητικά τουλάχιστον και όπως αξίζει στην ιστορία του Πιερικού -μαζί με τους λιγοστούς φιλάθλους της Καλαμπάκας, δεν ξεπέρασαν συνολικά τους 150- ο μεγάλος αριθμός κίτρινων καρτών για τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, oι διαμαρτυρίες των παικτών για τις διαιτητικές αποφάσεις και στον πειθαρχικό έλεγχο και οι στιχομυθίες με το διαιτητή, «φύγε, γιατί θα βγεις έξω…», οι ατάκες των φιλάθλων, ο χαριτωμένος Φαούλ, από τις Ακαδημίες του Πιερικού, που μας «συντρόφευσε», στη διάρκεια του παιχνιδιού στη βροχή και μοιράστηκε μαζί μας, με απολαυστικό τρόπο, το ταξίδι της ζωής του από τη Μυτιλήνη… στην Κατερίνη, των τελευταίων δύο χρόνων, με το ποδόσφαιρο στο επίκεντρο,

Man of the match: Κιάκος (13) από τα Μετέωρα, με αριστοτεχνικές αέρινες ενέργειες, κάθετη πάσα, διεισδυτικότητα, τρεξίματα και επικίνδυνες εκτελέσεις στημένων και ο Σκλιοπίδης από τον Πιερικό δικαιούνται τον τίτλο του πολυτιμότερου Yellow card: στη βροχερή «Πηνελόπη»…