Μετά από 213 λεπτά αγώνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Φιλίπ Κραΐνοβιτς με 3-1 και προκρίθηκε στον Δ΄ γύρο του Ρολάν Γκαρός. Είναι ο πρώτος Έλληνας μετά από 83 χρόνια που περνάει στους «16» της διοργάνωσης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγραψε ιστορία στο Παρίσι και έγινε ο δεύτερος Έλληνας στην ιστορία του Ρολάν Γκαρός που προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης. Μετά από 3 ώρες και 34 λεπτά νίκησε τον Φιλίπ Κραΐνοβιτς με 7-5, 6-3, 6-7 (5), 7-6 (6) και προκρίθηκε. Ο Λάζαρος Σταλιός ήταν ο πρώτος που τα είχε καταφέρει στην διοργάνωση του 1936!

Αντίπαλος του ο Βαβρίνκα ή ο Ντιμιτρόφ

Ο αγώνας του Τσιτσιπά για είσοδο στα προημιτελικά θα δοθεί την Κυριακή. Αντίπαλος του θα είναι είτε ο Ελβετός Σταν Βαβρίνκα (Νο28) είτε ο Βούλγαρος Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Νο46). Ο αγώνας διακόπηκε επίσης την Παρασκευή λόγω σκότους. Ο Βαβρίνκα ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ αλλά με επικράτηση σε ισάριθμα τάι μπρέικ. Ο Βαβρίνκα πήρε το 1ο σετ με 7-5 στο τάι μπρέικ και το 2ο σετ με 7-4 επίσης στο τάι μπρέικ. Η αναμέτρηση ξεκίνησε στις 14.45 ώρα Ελλάδας.

Ο αγώνας που ξεκίνησε το Μάιο και θα τελειώσει τον Ιούνιο θα έχει πολύ δρόμο. Είχε διακοπεί το βράδυ της Παρασκευής 31/5 λόγω σκότους δεν ξεκίνησε καλά το Σάββατο για τον Ελληνα τενίστα καθώς ο Σέρβος Φιλίπ Κραΐνοβιτς επικράτησε με 7-5 στο τάι μπρέικ του 3ου σετ και μείωσε σε 2-1 σετ.

Κακό ξεκίνημα και νευρικός αγώνας

Η αναμέτρηση που είχε διακοπεί στο 5-5 του 3ου σετ ξεκίνησε λίγο μετά τις 13.00 του Σαββάτου (ώρα Ελλάδας). Ο Σέρβος με 40-15 έκανε το 6-5. Απάντησε ο Τσιτσιπάς με το σερβίς του για το 40-0 και το 6-6 και στο τάι μπρέικ ο Κραΐνοβιτς έκανε το 7-5 και μείωσε σε 2-1 σετ. Ο Τσιτσιπάς πριν την διακοπή είχε πάρει το 1ο σετ 7-5 και το 2ο σετ 6-3 αλλά από το 3ο σετ ο αγώνας έγινε ντέρμπι με τον Ελληνα τενίστα να κάνει πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια.

Το δραματικό 4ο σετ

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ όπου ο Σέρβος κατάφερε να επικρατήσει και να κάνει το 2-2. Ξεκίνησε καλά με μπρέικ στο σερβίς του Τσιτσιπά με 40-30 αλλά η απάντηση του Ελληνα τενίστα ήταν άμεση με δικό του μπρέικ 40-15 για το 1-1. Καθοριστικό για τον αγώνα ήταν το 7ο γκέιμ το οποίο ουσιαστικά ο Τσιτσιπάς «χάρισε» με διαδοχικά χαμένα σερβίς για το 4-3.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 10ο γκέιμ όπου ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ μετά από πολλά λάθη εκατέρωθεν και ισοφάρισε 5-5. Ο Σέρβος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ. Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους και οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί και οι δύο έκαναν ρεσιτάλ λαθών και πιο πολύ ο Κραΐνοβιτς που προηγήθηκε 4-3, 5-4 και 6-5 αλλά έκανε τρία διαδοχικά λάθη στην πίεση του Ελληνα τενίστα. Τελικά ο Τσιτσιπάς βρήκε την ευκαιρία να πάρει δύο πολύτιμους πόντους και με 8-6 στο τάι μπρέικ έκανε το 3-1.

Έλληνας στους «16» μετά από 83 χρόνια

Ο Τσιτσιπάς έγινε ο δεύτερος Έλληνας που προκρίνεται στον Δ΄γύρο του Ρολάν Γκαρός μετά τον Λάζαρο Σταλιό πριν από 83 χρόνια.

Ο Σταλιός είναι ο μοναδικός Έλληνας που αγωνίστηκε στον Δ΄γύρο. Αρχικά είχε περάσει χωρίς αντίπαλο τον Α΄ γύρο, στη συνέχεια νίκησε τους Μπρινιόν και Λεκουάντρ και στον Δ΄γύρο αποκλείστηκε από τον Γερμανό Βον Κραμ. Το 1965 και το 1967 ο Νίκος Καλογερόπουλος έφτασε δύο φορές μέχρι τον Γ΄γύρο στο τουρνουά του Παρισιού.

«Ήταν δύσκολο»

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά την πρόκριση του στους «16» δήλωσε: «Δεν ήταν από τις καλύτερες εμφανίσεις. Ήμουν πολύ νευρικός. Και οι δύο κάναμε λάθη. Δεν είναι καλό όταν ο αγώνας διακόπτεται. Σου χαλάει τον ρυθμό, σου αλλάζει την ψυχολογία. Σήμερα νομίζω πως ήμουν πιο αργός σε σχέση με χθες».