Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 61-71 από την Αλεξάνδρεια, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Αλεξάνδρεια παρουσιάστηκε ανώτερη του Πιερικού Αρχέλαου στο παρκέ, έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση παίρνοντας μία σημαντική διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, απάντησε στην αντεπίθεση του Πιερικού Αρχέλαου όταν έμεινε πίσω στο σκορ κι έτσι κατέλαβε την πρώτη θέση στον όμιλο και πήρε την πρόκριση για το Final-4, δείχνοντας ταυτόχρονα ότι θα πρωταγωνιστήσει φέτος στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός τερμάτισε δεύτερος και έχει μία δεύτερη ευκαιρία για την πρόκριση στην τετράδα μέσα από τους αγώνες μπαράζ.

Όσον αφορά τον Πιερικό Αρχέλαο, το νεανικό του σύνολο έδειξε ότι έχει τις δυνατότητες για κάτι καλύτερο, ωστόσο χρειάζεται χρόνο για να μπορέσει να βρεθεί σε ένα επίπεδο ανάλογο των δυνατοτήτων των παικτών του.

Η Αλεξάνδρεια ήταν η ομάδα που πήρε προβάδισμα στο σκορ (4-10) μετά το πέρας ενός αναγνωριστικού τρίλεπτου στο ξεκίνημα του αγώνα. Η διαφορά έφτασε στους εννέα πόντους (8-17) 4’ 40” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η αμυντική λειτουργία του Πιερικού Αρχέλαου βελτιώθηκε στην συνέχεια, ωστόσο τα λάθη στην επίθεση δεν του επέτρεψαν να μειώσει το σκορ και η Αλεξάνδρεια, εκμεταλλευόμενη αυτά τα λάθη έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 12-27.

Κακό ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε σωρεία λαθών και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη να προηγούνται με 22-40.

Εξαιρετικά βελτιωμένοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου και με ένα επιμέρους 9-2 στα πρώτα 3’ 14” μείωσαν σε 31-42, με την ομάδα της Κατερίνης να ισοφαρίζει σε 44-44, 3’ 44” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ στο 2’ 50” πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα με 47-46. Στα τελευταία δύο λεπτά η φιλοξενούμενη έβγαλε αντίδραση και ανέκτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 49-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με το πρόσωπο που μας έδειξαν στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα η Αλεξάνδρεια να ξεφύγει με διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα εκατό δευτερόλεπτα της περιόδου, να διαχειριστεί με την εμπειρία της το προβάδισμά της και να φτάσει στην επικράτηση με το τελικό 61-71.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 12-27, 22-40, 49-55, 61-71.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ξηρομερίτης): Μπόζογλου 12 (2), Ταβαντζής 17 (2), Ζησόπουλος 10 (1), Τσαρδούλιας, Καλλιφατίδης 4 (1), Λαγαμτζής 9, Φανούλης, Χατζηαγοράκης, Σφήκας, Βαβατσιούλας 7 (1), Χασιακής 2, Κουπάντζης.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Οκλαλιώτης): Μπαλιάκας 10, Αβραμίδης 4, Πουρλιοτόπουλος 5 (1), Χρυσικός, Σιδηρόπουλος 8, Σταυρόπουλος, Παντοφλίδης 10, Σιτσάνης 6, Παπαγερίδης 4, Μπίσκας 18 (1), Πρόιος, Καρκάρας 6.