Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 59-70 από τον Παναθλητικό Συκεών, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.
Ο Πιερικός Αρχέλαος, στην καλύτερη εμφάνισή του στο φετινό πρωτάθλημα, κοίταξε στα μάτια τον Παναθλητικό είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει από το μείον δέκα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο η ομάδα των Συκεών, η οποία αποτελεί εκ των φαβορί για την άνοδο στην Α1, χάρη στην εμπειρία της και την ποιότητά της εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο τα νεκρά διαστήματα του γηπεδούχου και πήρε μία δίκαιη νίκη παραμένοντας αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα.
Ο Πιερικός Αρχέλαος, μπορεί να αντιμετώπισε πρόβλημα στην άμυνα απέναντι στον Παναθλητικό, ωστόσο η καλή επιθετική του λειτουργία τον κράτησε κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθλητικός προηγήθηκε με 5-10 5’ 52” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει σε 9-10 είκοσι εννέα δευτερόλεπτα αργότερα. Οι παίκτριες της Βιβής Διαβολεμένου ξέφυγαν ξανά με 10-16 (3’ 05”) με τον γηπεδούχο να μειώνει ξανά τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (15-16) ένα λεπτό μετά και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-18.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου βελτίωσαν την άμυνά τους και οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Παναθλητικό να προηγείται με 26-33 χάρη σε ένα επιμέρους 2-7 στα τελευταία δύο λεπτά.
Ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε στο μηδέν τον Παναθλητικό για 4’ 01” και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 37-36 4’ 38” πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Ο φιλοξενούμενος απάντησε άμεσα με επτά αναπάντητους πόντους και προηγήθηκε με 37-43 (3’ 12”), με τον Πιερικό Αρχέλαο να μην ευστοχεί εντός πεδιάς τα τελευταία 3’ 12” και το σκορ να διαμορφώνεται σε 41-51.
Ο Πιερικός Αρχέλαος προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, μείωσε στους έξι πόντους (52-58) στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου και σε 58-60 2’ 16” πριν τη λήξη, ωστόσο ο Παναθλητικός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 59-70.
Διαιτητές: Γιατρόπουλος – Γκαρτζονίκας.
Δεκάλεπτα: 15-18, 28-33, 41-51, 59-70.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή, Τελίδου 23 (1), Χρυσοστομίδου 14 (1), Ζουγκουρίδου 6 (2), Ευσταθίου 2, Κιολέογλου, Λάππα 6, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 2, Καρατάσιου, Δημητριάδου 4, Γκρίτζαλη.
Παναθλητικός ΑΕ Συκεών (Διαβολεμένου): Χαιραστανίδου 11, Αντωνιάδου 13 (3), Κιλαζίδου 7 (1), Γιαννοπούλου 27, Μυγδαλιά 6, Αναγνωστοπούλου, Βουζούκου, Θωμά, Βαντσιούρη 6 (1), Μπαξεβάνου, Μπαχαρίδου.