Στα μονοπάτια της παράδοσης με όχημα το Χορευτικό Όμιλο Κατερίνης
odelalis,
1 Δεκεμβρίου, 2016
1 λεπτά ανάγνωσης
“ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΕΙΑ 2016”
Η εκδήλωση, με όχημα τον Χορευτικό Όμιλο Κατερίνης πραγματοποιήθηκε το βράδυ του Σαββάτου 26 Νοεμβρίου, στην κατάμεστη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 2ου και 5ου Γενικού Λυκείου Κατερίνης, παρουσία εκπροσώπων των τοπικών αρχών, φορέων, συλλόγων κ.α.
Την έναρξη, κήρυξε ο πρόεδρος του Οργανισμού Πολιτισμού Θεόδωρος Παυλίδης, ο οποίος, μετέφερε το χαιρετισμό του Δημάρχου Κατερίνης Σάββα Χιονίδη: «Προσπαθούμε να δώσουμε χρώμα στο γκρίζο των ημερών και έμφαση στην προώθηση – ανάδειξη του πολιτισμού σε κάθε έκφρασή του» σημείωσε χαρακτηριστικά, ενώ ευχαρίστησε «τους διοικούντες του Χορευτικού Ομίλου, για την συμμετοχή τους στα «Αικατερίνεια», με μία όμορφη και προσεγμένη εκδήλωση».
Στον επίλογο της βραδιάς, το πολυπληθές κοινό και τα μουσικοχορευτικά σχήματα του Χορευτικού Ομίλου Κατερίνης και του Πολιτιστικού, Μορφωτικού Συλλόγου Νησελίου Αλεξάνδρειας αντίστοιχα, έγιναν ένα επί σκηνής αποδεικνύοντας έμπρακτα την αγάπη του κόσμου για τη λαϊκή παράδοση.