Στο τραπέζι του διαλόγου για την ισότητα των δύο φύλων ο Γ. Κωνσταντόπουλος
odelalis,
1 Νοεμβρίου, 2012
1 λεπτά ανάγνωσης
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2012/11/news_6092_konst.jpg)
Αξίζει να σημειωθεί πως οι εργασίες της Συνέλευσης θα συνεχισθούν μέχρι και τις 26 Οκτωβρίου με μια πλούσια και ενδιαφέρουσα θεματολογία και με τη συμμετοχή διακεκριμένων εισηγητών που θα ανταλλάξουν γνώσεις και εμπειρίες ουσίας.
Ο κ Γιώργος Κωνσταντόπουλος είναι τακτικό μέλος αντικαθιστώντας προ τριμήνου την κ Ελσα Παπαδημητρίου. Παράλληλα είναι τακτικό μέλος στην μόνιμη επιτροπή για τη Δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα και αναπληρωματικό στην Μ.Ε., για την βιώσιμη ανάπτυξη ,την οικονομία και το εμπόριο ενώ συμμετέχει και στην Ομάδα για την συνεργασία των δύο Φύλων
Η IPU σε αντίθεση με τον ΟΗΕ που εκφράζει κυβερνήσεις εκφράζει αυθεντικά τους Λαούς όλου του κόσμου ,γίνονται ουσιαστικές συζητήσεις μεταξύ Βουλευτών όλων των κοινοβουλίων. Ιδρύθηκε το1889,αριθμεί 162 χώρες και 10 συνδεδεμένα μέλη χωρίς δικαίωμα ψήφου Το Ελληνικό Κοινοβούλιο είναι μέλος από το 1890 και συμμετέχει στις εργασίες με 5 μέλη και 13 ψήφους στις ψηφοφορίες.