Συνάντηση του νέου Δ.Σ. με το δήμαρχο Πύδνας-Κολινδρού
odelalis,
24 Ιουνίου, 2015
1 λεπτά ανάγνωσης
ΕΝΩΣΗ ΞΕΝΟΔΟΧΩΝ ΠΑΡΑΛΙΑΣ:
Στη συνάντηση συμμετείχαν ο Πρόεδρος της Ένωσης Ξενοδόχων Παραλίας Γιώργος Ζωγράφος, και ο Αντιπρόεδρος Γιάννης Γκατζής, ο αρμόδιος Αντιδήμαρχος Διοικητικών-Οικονομικών Υπηρεσιών και Τουρισμού Κωνσταντίνος Αβραμίδης, ο Δημοτικός Σύμβουλος Νίκος Μεταλλίδης και ο υπεύθυνος γραφείου τύπου της Ένωσης δημοσιογράφος Απόστολος Λάγιος.
Τέθηκε ως θέμα η συνεργασία του Δήμου με την Ένωση Ξενοδόχων Παραλίας, η προβολή και ανάδειξη του Τουριστικού δυναμικού του Δήμου, η δυνατότητα ανάπτυξης εναλλακτικών μορφών τουρισμού (γαστρονομική ταυτότητα περιοχής, ιαματικός και θρησκευτικός τουρισμός, αρχαιολογικές ανασκαφές στο Μακρύγιαλο, κλπ)
Επίσης συζητήθηκε η χρησιμοποίηση του τουριστικού περιπτέρου στον Μακρύγιαλο, από την Ένωση Ξενοδόχων Παραλίας για την τοποθέτηση φυλλαδίων της, διότι η Παραλία Κατερίνης δεν διαθέτει τουριστικό περίπτερο.
Η συνάντηση έγινε σε πολύ φιλικό κλίμα, και συμφωνήθηκε η διαρκής συνεργασία στα θέματα που απασχολούν τον Τουρισμό.