Το παρεμπόριο λειτουργεί ως αθέμιτος ανταγωνισμός για τις επιχειρήσεις
odelalis,
14 Μαρτίου, 2017
2 λεπτά ανάγνωσης
ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ Η. ΧΑΤΖΗΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ Ν. ΒΟΥΤΣΗ
Ανέφερε ότι το παρεμπόριο είναι η πιο σημαντική μορφή αθέμιτου ανταγωνισμού και η πολιτική και κοινωνική του διάσταση είναι κρίσιμη για την επιβίωση των μικρομεσαίων επιχειρήσεων. Ο τζίρος από τη διακίνηση παράνομων προϊόντων ξεπερνά τα 69 δις, δηλαδή υπολογίζεται στο 30% του ΑΕΠ. Το αποτέλεσμα είναι να κλείνουν πολλοί επαγγελματικοί κλάδοι, που λειτουργούν νόμιμα και είναι συνεπείς απέναντι στο κράτος (φόροι, ασφαλιστικές εισφορές), αποδυναμώνοντας το νόμιμο, στεγασμένο και υγιές εμπόριο. Δεν γίνονται έλεγχοι ποιότητας αδιαφορώντας για την ποιοτική κατοχύρωση, την υγεία και την ασφάλεια του καταναλωτή.
Λόγω του παρεμπορίου υπάρχει μεγάλη απώλεια φορολογικών εσόδων και αυτό δυσχεραίνει την οικονομίας της χώρας και επιβαρύνει τους νόμιμους επαγγελματίες.
Κατέληξε λέγοντας ότι για την αποτελεσματική αντιμετώπιση του φαινομένου του παρεμπορίου απαιτούνται αυστηροί συστηματικοί έλεγχοι στα τελωνεία και στις αποθήκες με συντονισμό των διαφόρων ελεγκτικών μηχανισμών, με ενίσχυση και θωράκιση των τελωνείων και των λιμανιών της χώρας με χρήση ειδικών μηχανημάτων (σκάνερ).
Ο Πρόεδρος της Βουλής Ν. Βούτσης συμφώνησε ότι θα πρέπει να υπάρχει ενίσχυση του ελεγκτικού μηχανισμού και συνεργασία όλων των εμπλεκόμενων φορέων και των τοπικών βουλευτών για την αντιμετώπιση του προβλήματος τόσο σε τοπικό όσο και σε εθνικό επίπεδο.