H A.E. Kαρίτσας έκανε χθες (4/5) το πρώτο βήμα για την επάνοδό της στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία, μέσω της διαδικασίας των play-off, για το πρωτάθλημα της Α΄ Ε.Π.Σ. Πιερίας.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου επικράτησε με 3-0, επί της νεανικής και αξιόμαχης ομάδας της Ακαδημίας Πλαταμώνα και προκρίθηκε στον τελικό.

Η ομάδα μπήκε αποφασισμένη να προασπίσει το πλεονέκτημα, που έχει αποκτήσει με την κατάκτηση της 1ης θέσης στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος. Έτσι, παρά το γεγονός ότι προκρινόταν ακόμη και με ισοπαλία, έπαιξε κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο, δημιούργησε ευκαιρίες και πέτυχε 3 γκολ.

Το σκορ άνοιξε, στο 32ο λεπτό, ο Μακράκης, που εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα αμυντικού, πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πέτυχε το 1-0 σε κενή εστία. Η ομάδα της Καρίτσας συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και το 2-0 επιτεύχθηκε στο 66ο λεπτό. Ο αρχηγός της ομάδας, Κυρτέγος, με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, απέφυγε τους αντιπάλους και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Κυπαρίσση, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα κλείδωσε τη νίκη της ομάδας. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 77ο λεπτό ο Δημητρουλόπουλος, όταν μετά από γύρισμα του Κυρτέγου, έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ, εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι της αντίπαλης εστίας.

Το 3-0 ήταν το τελικό σκορ και πλέον η ομάδα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της, με πλεονέκτημα έδρας, από το νικητή του ζευγαριού Δίας Δίου – Εθνικός Ν. Κεραμιδίου, για να κατακτήσει την άνοδο στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία.

Η Α.Ε. Καρίτσας αγωνίστηκε με τους: Παπατολίκα, Λαγδάρη, Δημητρίου, Κωτσιόπουλο, Καραγκούνη, Τροίρη, Δημητρουλόπουλο, Οικονόμου, Μακράκη, Κυρτέγο και Κυπαρίσση. Αγωνίστηκαν ακόμη οι: Σαμανίδης Τσιώμης, Δαλαμήτρας και Μητράκας.

Η Α.Ε. Καρίτσας συγχαίρει την Ακαδημία Πλαταμώνα για την επιτυχημένη φετινή ποδοσφαιρική χρονιά.
Η Διοίκηση της Α.Ε. Καρίτσας εκφράζει τις ολόθερμες ευχαριστίες της προς τη Διοίκηση του Βατανιακού, για την άμεση και άδολη παραχώρηση των γηπεδικών εγκαταστάσεων.