Θερμαϊκός Κορινού – Γεωργάκης Ολύμπιος Λόφου  2-1

Του Γρηγόρη Τσαπράνη
 Πρωταθλητής στη Β’  κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας αναδείχθηκε ο Θερμαϊκός Κορινού μετά την εντός έδρας νίκη του επί του Γεωργάκη Ολύμπιου Λόφου με σκορ 2-1,  στο πλαίσιο της 10ης  αγωνιστικής των πλέι οφ,  με τα γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Θερμαϊκός Κορινού,  του Στέφανου Ζαλίκα,  αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στις αρχές  της επανάληψης,  δεν πτοήθηκε,  αρχικά ισοφάρισε και στο φινάλε του αγώνα πέτυχε και το πολυπόθητο τέρμα νίκης που τον ανέδειξε πρωταθλητή με 70 βαθμούς,  σε αντίθεση με τον Γεωργάκη Ολύμπιο Λόφου που έμεινε στους 66 βαθμούς και στην 3η θέση της τελικής κατάταξης.
Φάσεις και τα γκολ
Στο 20΄  σε γύρισμα της μπάλας από τον Εμμ.  Καραμανώλα μέσα στην περιοχή,  το πλασέ του Αθ.  Κατσιούλη πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Νικολαΐδη,  άουτ.
Στο 27΄  γύρισμα του Βαλ.  Κατσούλη από δεξιά,  πλασέ του Αθ  Κατσιούλη από κοντινή απόσταση,  η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι με πολλά φάλτσα και έφυγε άουτ.
Στο 43΄  μεγάλη ευκαιρία για τους Λοφίτες,  καθώς,  από την ασίστ του Ναλμπαντίδη,  ο Τζήκας από θέση βολής πλάσαρε πάνω στο σώμα του γκολκίπερ του Θερμαϊκού,  Οκουτσόγλου.
Στο 47΄  συρτό σουτ του Αθ.  Κατσιούλη,  μπλόκαρε ο Νικολαΐδης.
Στο 51΄  ο  Ναλμπαντίδης με ατομική ενέργεια εντός περιοχής και αριστερά πλάσαρε εύστοχα τον Οκουτσόγλου κάνοντας το 0-1.
Στο 63΄  σουτ του Ζαπουνίδη  (πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή πέντε λεπτά νωρίτερα)  η μπάλα έφυγε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι.
Στο 76΄  ο Βαλ.  Κατσούλης σούταρε από καλή θέση,  απέκρουσε ασθενώς ο Νικολαΐδης και ο επερχόμενος Ζαπουνίδης με κοντινό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 78΄ αποβλήθηκε ο Πανωλής του Λόφου με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα  (είχε δει την πρώτη κίτρινη κάρτα στο 70ο λεπτό).
Στο 85΄  γύρισμα του Ναλμπαντίδη από αριστερά και εντός περιοχής,  σουτ πλασέ του Τζήκα εν κινήσει,  η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι άουτ.
Στο 90΄  διαγώνιο σουτ του Κώστα από δεξιά,  ο Νταντίνης  (είχε μπει ως αλλαγή τρία λεπτά νωρίτερα)  έδιωξε σωτήρια με τα πόδια πάνω στη γραμμή της εστίας και στη συνέχεια,  ο Βαλ.  Κατσούλης σε γρήγορη αντεπίθεση και αφού απέφυγε τους αντιπάλους του πλάσαρε στην κενή εστία  ”γράφοντας”  το τελικό 2-1,  μέσα σε πολύ έξαλλους πανηγυρισμούς παικτών,  προπονητών,  διοίκησης της ομάδας και φιλάθλων του Κορινού.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ.  Αλέξανδρος Μέγας με βοηθούς τον κ.  Γιάννη Μηνούδη και την κα.  Βασιλεία Τσικλητάρη.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Θερμαϊκός Κορινού  (Στέφανος Ζαλίκας):  Οκουτσόγλου,  Υφαντίδης  (71΄  Αντωνιάδης  Ν.),  Αντωνιάδης  Άγγ.,  Γκαντάς,  Ταγκαλίδης  (71΄  Κουλουκουργιώτης),  Χνούδας,  Κατσούλης  Απ.  (87΄  Νταντίνης),  Καραμανώλας  Εμμ.,  Κατσιούλης  Αθ.  (58΄  Ζαπουνίδης – 87΄  λ.τ.  Αλχαζίδης),  Καραμανώλας  Κ.,  Κατσούλης  Βαλ.

Γεωργάκης Ολύμπιος Λόφου  (Γιώργος Σκέντος):  Νικολαΐδης,  Μπαλαούρας  (67΄  Ίτσιος  Δ.),  Πανωλής,  Μπακούρας,  Μπαμπέτας,  Τζήκας,  Κατσαμάγκας,  Ευαγγελόπουλος,  Νίκου,  Ναλμπαντίδης,  Κώστας.