Με το διπλό απέδρασε από τα Καταλώνια η Δόξα Μοσχοχωρίου επικρατώντας επί του τοπικού Αετού με 1-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Με αυτό το πολύτιμο τρίποντο η ομάδα της Δόξας έφτασε τους δέκα βαθμούς και την όγδοη θέση της κατάταξης, ενώ ο αντίπαλός της έχασε έδαφος καθώς υποχώρησε στην έκτη θέση (13β.)

Το χρυσό όπως αποδείχθηκε για την ομάδα του γκολ πέτυχε ο πολύπειρος Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος από την άσπρη βούλα στο 87ο λεπτό.

Φάσεις και το γκολ

Στο 12΄ σουτ φάουλ του Παπαγιαννόπουλου από πλάγια θέση, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι με τη βοήθεια των χεριών του γκολκίπερ του Αετού Πατρή και στη συνέχεια απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Στο 37΄ διαγώνιο πλασέ του Δημητρίου, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.

Στο 38΄ σουτ του Μπαστανίτη, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια άουτ.

Στο 47΄ φάουλ γέμισμα του Παπαγιαννόπουλου, ο Μποστανίτης από πλεονεκτική θέση με πλασέ δεν βρήκε δίχτυα.

Στο 49΄ σουτ του Γκουτζιάνα από θέση βολής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Πατρής.

Στο 58΄ σουτ του Σκούφα εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία άουτ.

Στο 63΄ σουτ του Γκολέμα, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι αναπήδησε στο έδαφος και κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Δόξας Μπούτα.

Στο 79΄ σουτ του Μπαμπατζιάννη από πλάγια θέση, ο Μπούτας σωτήρια απέκρουσε τη μπάλα κόρνερ.

Στο 80΄ πλασέ του Πότσι εντός περιοχής, απομάκρυνε τη μπάλα με τα πόδια ο Μπούτας.

Στο 81΄ διαγώνιο σουτ του Σκούφα, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι άουτ.

Στο 84΄ ο Κατσαντώνης σε μαρκάρισμα από τον Πατρή μέσα στην περιοχή κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα μετά από τρία λεπτά ο Παπαγιαννόπουλος διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Φώτης Πολυχρόνης με βοηθούς τους κ.κ. Γιάννη Μηνούδη και Μάνθο Μαυρογιώργη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΤΟΣ ΚΑΤΑΛΩΝΙΩΝ: Πατρής, Δούλαλας, Κουτσιαρής (46΄ Γκολέμας), Φωτόπουλος, Καραγκούνης, Ιωάννου, Μπαμπατζιάνης, Νταμπαλάκης, Σκούφας, Δημητρίου, Λάζος (62΄ Πότσι).

ΔΟΞΑ ΜΟΣΧΟΧΩΡΙΟΥ: Μπούτας, Γκαντάς, Βανάσας, Μέλλιος, Πασχόπουλος, Γκουτζιάνας (67΄ Κουμαντζιάς), Παπαγιαννόπουλος, Κατσαντώνης (86΄ λ.τ. Κουρέτσης), Σεριακίδης (57΄ Πίτλιακας), Σκραπαλής, Μποστανίτης (90΄+4΄ Αρβανίτης).