pierikos1Tο συγκρότημα του Σταύρου Διαμαντόπουλου πραγματοποίησε εμφάνιση κατώτερη των αναλογιών και η ήττα ήλθε ως φυσικό επακόλουθο. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη ήταν καλύτερη και δίκαια κατέκτησε το «τρίποντο».   Η Βέροια επικράτησε του Πιερικού με 1-0 και παρέμεινε στη μέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και ανέλαβαν τα ηνία του παιχνιδιού.  Μάλιστα, μόλις στο 13’ κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σαμαρά, όμως, ο ρέφερι του αγώνα, ακύρωσε το γκολ ως επιθετικό φάουλ. Παράλληλα, έξι λεπτά αργότερα, η Βέροια θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, όμως, το σουτ του Καλογέρη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γουμάγια. Ωστόσο, η τρίτη επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ των φιλοξενούμενων, ήταν και η  φαρμακερή. Δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, ο Κουτσοσπύρος με σουτ, μέσα από την μεγάλη περιοχή, έκανε το 1-0. Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με το δεξί στον «κυανέρυθρο» πάγκο, ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και παρά το βαρύ τερέν, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει ακόμη περισσότερα τέρματα, ενώ της ακυρώθηκε κακώς ένα γκολ του Σαμαρά στο 13΄ ως επιθετικό φάουλ!  Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο. φορτσάτοι και στο 51΄ ο Κουτσοσπύρος απείλησε και πάλι την εστία του Πιερικού, αλλά ο Γουμάγιας μπλόκαρε. Από εκεί και πέρα, πάλι ο Κουτσοσπύρος στο 71΄ δεν κατάφερε να σκοράρει, μέσα από την μεγάλη περιοχή, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μπλαζέφσκι έφτασε μια ανάσα από το να διπλασιάσει τα τέρματα της Βέροιας, όμως, το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Εξάλλου, στο 89΄ η κεφαλιά του Διαμαντόπουλου δεν ανησύχησε τον Γουμάγια και έτσι το 1-0 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρούσσος-Μπεκερτζής (Πρέβεζας)
ΒΟΗΘΟΙ: Παπαδήμας, Ρηγόπουλος (Αχαϊας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ο Μπλαζέφσκι για τη Βέροια και για τον Πιερικό οι  Δήμου, Γκουγκουλιάς και Κοντέων.

Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καντιμοίρης, Καλί, Αουρέλιο, Μπάρμπας, Σαμαράς, Τσιάτσιος, Καλογέρης, Μπλαζέφσκι (82’ Μπαργκάν), Σαϊτιώτης (46’ λ.τ Διαμαντόπουλος), Κουτσοσπύρος, Καλτσάς (75’ Οικονόμου).

Πιερικός (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Γουμάγιας, Παπαγεωργίου, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Πέτρου, Χατζής, Πουρτουλίδης, Γκουγκουλιάς, Μιλόσκοβιτς, Πουλάκος (62’ Κωνσταντινίδης), Κοντέων (76’ Μίμα).

Δημήτρης Καλαϊτζίδης (προπονητής Βέροιας): «Οι συνεχείς βροχοπτώσεις δημιούργησαν δύσκολες καιρικές συνθήκες, ωστόσο είχαμε την αγωνιστικότητα και πετύχαμε μια σημαντική νίκη. Φθάσαμε στην κατάκτηση των τριών βαθμών γιατί η ομάδα μας είχε καλό επίπεδο απόδοσης με καλές συνεργασίες, σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο και αφού πρώτα ξεπέρασε την ακύρωση ενός κανονικού της τέρματος. Νιώθουμε ενοχλημένοι διότι χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Η Βέροια έχει καλό υλικό. Αυτό το υλικό θα πρέπει να συνεργάζεται καλά. Αυτό θα γίνει μέσα από την δουλειά και τα αποτελέσματα θα φανούν σε ενάμισι μήνα».

Σταύρος Διαμαντόπουλος (προπονητής Πιερικού): «Ήταν ένα φυσιολογικό ντέρμπι δυο ομάδων με τους ίδιους στόχους, τους ίδιους βαθμούς και την ίδια αγωνιστική εικόνα. Πρωταγωνιστικό ρόλο είχε ο διαιτητής που μας φόρτωσε κάρτες και αρνήσεις. Προσπαθήσαμε να αλλάξουμε κάτι αλλά ήμασταν συνέχεια σε οφσάιντ και φάουλ. Αδικία είναι και το γκολ της Βέροιας που ακυρώθηκε, αν ήταν κανονικό. Πιστεύω ότι η διαιτησία έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Ο Πιερικός δικαιούνταν κάτι καλύτερο».