images6Παρότι προηγήθηκε στο 87ο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να πάρει το διπλό στην Κατερίνη κόντρα στο Πιερικό, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 89`, για την 22η αγωνιστική της Football League. Την ισοπαλία του πρωτοπόρου ΠΑΣ εκμεταλλεύτηκε ο Παναιτωλικός, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Θρασύβουλου στη Φυλή και μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους. Σπουδαία νίκη για Λεβαδειακό κόντρα στην Δόξα Δράμας, βυθίστηκαν κι άλλο στη βαθμολογία, Αναγέννηση Καρδίτσας και Ιωνικός. Ο ΠΑΣ Γιάννινα, με το γκολ του Μπακαγιόκο στο 87ο λεπτό, έδειχνε έτοιμος να πάρει το διπλό στην Κατερίνη, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον Μιλόσκοβιτς στο 89`, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήξει 1-1. Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν λοιπόν στην Κατερίνη ο Πιερικός με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Πάντως, το τελικό 1-1 δεν βρήκε καμία από τις δύο ομάδες ικανοποιημένες, με τους Κατερινιώτες όμως να έχουν δικαολογημένα παράπονα απο τη διαιτησία αφού τους ακυρώθηκε κανονικότατο τέρμα στο 38΄. Ο Πιερικός μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο μέρος και απώλεσε ευκαιρία ο Πουλάκος στο 30’, ενώ το γκολ που πέτυχε ο Μιλόσκοβιτς στο 38΄ ακυρώθηκε κακώς ως οφσάιντ. Στην ανάπαυλα του παιχνιδιού η επανάληψη δεν δικαίωσε την απόφαση του βοηθού αφού το γκολ φάνηκε να είναι πέρα για πέρα καθαρό. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο δυνατά ενώ ο ΠΑΣ κλείστηκε στην άμυνα χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι σπουδαίο με μοναδική εξαίρεση τη κεφαλιά του Μπακαγιόκο στο 78’ και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Γουμάγια. Λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 87’ με εξαιρετική συνεργασία των Φουρτάδο και Ντε Βινσέντι που έφυγαν στην αντεπίθεση για τον ΠΑΣ, στέλνοντας την μπάλα στον Μπακαγιόκο κι αυτός με την σειρά του πλάσαρε τον Γουμάγια. Η…απάντηση του Πιερικού ήρθε δύο λεπτά αργότερα με σουτ του Μιλόσκοβιτς στο παραθυράκι του Κηπουρού κάνοντας το 1-1 και φέρνοντας το ματς στα ίσα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτση (Πειραιά)
ΒΟΗΘΟΙ: Κοντίζας (Πειραιά), Τσάγγαρη (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Για τον Πιερικό οι Γιαζιτζόγλου, Πέτρου  και για τον ΠΑΣ οι Πάντος, Κώτσιος.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Γουμάγιας, Παπαγεωργίου, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Πέτρου, Χατζής, Πουρτουλίδης, Γκουγκουλιάς, Λόπεζ, Μιλόσκοβιτς, Πουλάκος (74’ Κωνσταντινίδης).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Στεφάν Ντεμόλ): Κηπουρός, Ντάσιος, Βάντερσον (81’ Ντε Βινσέντι), Πάντος, Κώτσιος, Κεϊτά, Ανδράλας, Πατσατζόγλου, Τζάνης (74’ Μιχαήλ), Σιαλμάς (74’ Φουρτάδο), Μπακαγιόκο.

Στεφάν Ντεμόλ (προπονητής ΠΑΣ Γιάννινα): «Ξέραμε ότι το παιχνίδι θα είναι δύσκολο, ύστερα από την ανάλυση που είχαμε κάνει. Σε 10 ματς μέσα στην έδρα τους είχαν χάσει μόλις 1. Μας δυσκόλεψε, εκτός του Πιερικού, και ο δυνατός αέρας. Προσπαθήσαμε για τη νίκη, αλλά στο τέλος είναι δίκαιη η ισοπαλία. Όταν σκοράρεις στο 85’ είναι λογικό να θες να πας με τους 3 βαθμούς στα Γιάννενα και σίγουρα σου μένει πικρία από την ισοφάριση. Καλή συνέχεια στον Πιερικό που είναι μία δυνατή ομάδα». Κληθείς να σχολιάσει την ενέργεια του Κεϊτά να κατεβάσει το σορτσάκι του στο τέλος του αγώνα και στην ένταση που επικράτησε μεταξύ των παικτών, είπε: «Όπως είδατε προσπάθησα να κατευνάσω τα πνεύματα και δεν είδα τη συγκεκριμένη ενέργεια».

Σταύρος Διαμαντόπουλος (προπονητής Πιερικού): «Πιστεύω παίξαμε με την καλύτερη ομάδα της κατηγορίας τόσο σε επίπεδο έμψυχου υλικού όσο και σε επίπεδο διοίκησης και φιλάθλων. Διεκδικήσαμε επί ίσοις όροις τη νίκη και χάσαμε αρκετές ευκαιρίες να την πετύχουμε. Όπως με πληροφόρησαν το ακυρωθέν γκολ ήταν κανονικό. Κάναμε αρκετές φάσεις και ήμασταν αντάξιοι απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας. Στο ποδόσφαιρο παλεύεις και δίνεις μάχες. Το ποδόσφαιρο της Κατερίνης πρέπει να αναβαθμιστεί και ο κόσμος να στηρίξει αυτήν την προσπάθεια του Πιερικού. Συγχαρητήρια στον ΠΑΣ Γιάννινα, πέρασα κι εγώ από τον πάγκο του και πανηγύρισα πριν πολλά χρόνια μία άνοδο. Είμαι ευχαριστημένος από τις τελικές προσπάθειες που είχαμε, αλλά υπήρχε μία δυστοκία. Συγχαρητήρια στην κα Μήτση για την άψογη διαιτησία».