O 19ος Olympus Marathon με τον   ορεινό μαραθώνιο 44χλμ. στον  Όλυμπο πραγματοποιείται αυτό το Σαββατοκύριακο.

Νικητής του 19ου μαραθωνίου στον Όλυμπο με χρόνο 4 ώρες 59:57 είναι ο Δημήτρης Σελέτης.

Τη δεύτερη θέση του Olympus Marathon κατέκτησε ο Βασίλης Μπαλαμώτης με χρόνο 5 ώρες 11:17 και τρίτος τερμάτισε ο Δημήτρης Ελευθερίου με 5:21:33. Την απονομή στους 3 πρώτους άνδρες έκανε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος, πολυνίκης στο παρελθόν δρομέας του Olympus Marathon

Στον 4ο Olympus Ultra (71χλμ. με +5550μ. υψομετρική) νικητής αναδείχθηκε ο Στέλιος Πετρούτσος με χρόνο 10 ώρες 56:05.

Tη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος της Kasimis Training με 11:02:37 και τρίτος τερμάτισε ο Ακάκιος Τζαβαχάτζε με 11:18:26. Στην τέταρτη θέση με δυναμική επανεμφάνιση στις ultra αποστάσεις τερμάτισε ο Σπύρος Λογοθέτης με χρόνο 11:56:04.

Εκτός από τον Marathon και τον Ultra, σήμερα «τρέχει» και ο μικρός αγώνας «Κόψη των Αετών» (12,5 χλμ. υψομετρική + 480 μ.).

Δείτε ΕΔΩ όλα τα αποτελέσματα του Olympus Marathon

Τις τρεις πρώτες αθλήτριες στην κατηγορία GRC βράβευσε η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας Σοφία Μαυρίδου.  Πρώτη στην εν λόγω κατηγορία αναδείχθηκε η Παπαποστόλου Μαρία με χρόνο 06:27:38, δεύτερη η Ξανθή Μαρία με χρόνο 06:18:24 και τρίτη η Ζιώκα Νίκη με 06:18:24
Τις τρεις πρώτες αθλήτριες στην κατηγορία GRC βράβευσε η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας Σοφία Μαυρίδου. Πρώτη στην εν λόγω κατηγορία αναδείχθηκε η Παπαποστόλου Μαρία με χρόνο 06:27:38, δεύτερη η Ξανθή Μαρία με χρόνο 06:18:24 και τρίτη η Ζιώκα Νίκη με 06:18:24
Ο Δήμαρχος Δίου Ολύμπου Βαγγέλης Γερολιόλιος βράβευσε τον  αθλητή Πεκόπουλο – Τσικαρδάνη Ιωάννη στην κατηγορία (Men 18), καθώς και τους Σελέτη Δημήτρη, Μπαλαμώτη Βασίλη και Ελευθερίου Δημήτρη στην κατηγορία (Μ).
Ο Δήμαρχος Δίου Ολύμπου Βαγγέλης Γερολιόλιος βράβευσε τον αθλητή Πεκόπουλο – Τσικαρδάνη Ιωάννη στην κατηγορία (Men 18), καθώς και τους Σελέτη Δημήτρη, Μπαλαμώτη Βασίλη και Ελευθερίου Δημήτρη στην κατηγορία (Μ).
Τους τρεις πρώτους αθλητές Αζελή Βασίλειο, Ζήση Θεόδωρο και Αγνουσιώτη  Χρήστοστην κατηγορία (Μ40) βράβευσε ο Φώντας Μπαραλιάκος.
Τους τρεις πρώτους αθλητές Αζελή Βασίλειο, Ζήση Θεόδωρο και Αγνουσιώτη Χρήστοστην κατηγορία (Μ40) βράβευσε ο Φώντας Μπαραλιάκος.
Ο Σπύρος Κουλκουδίνας βράβευσε τους αθλητές  Matra Slawomir, Καλοφύρη Νικόλαο, Κουρκουρίκη Ιωάννη στην κατηγορία (Μ50).
Ο Σπύρος Κουλκουδίνας βράβευσε τους αθλητές Matra Slawomir, Καλοφύρη Νικόλαο, Κουρκουρίκη Ιωάννη στην κατηγορία (Μ50).
Ο Ταξίαρχος της 24ης ΤΘΤ Νικόλαος Θεοδοσίου βράβευσε τους αθλητές της κατηγορίας (Μ60). Πρώτος στη συγκεκριμένη κατηγορία αναδείχθηκε ο Chris Upson, ο οποίος απουσίαζε από την απονομή. Δεύτερος στην προαναφερόμενη κατηγορία ήταν ο Ασλανίδης Σάββας και τρίτος ο Αναστασόπουλος Μιχαήλ.