Στο πρώτο 45λεπτο και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Ντε Φαρία με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ «έγραψε» το  1-0. Οι Κατερινιώτες «πλήρωσαν» με το ίδιο νόμισμα τους γηπεδούχους, όταν στο 37΄ο Γιατζιτζόγλου εκτέλεσε πολύ όμορφα   φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Στην επανάληψη, λίγο έλειψε οι Νικαιώτες να πετύχουν κι άλλο γκολ από εκτέλεση φάουλ, αλλά η προσπάθεια του Άλβες στο 70΄ σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γουμάγια. Οι γηπεδούχοι όμως κράτησαν το καλύτερο για το τέλος, όταν μετά από σέντρα του Άλβες, ο Μακράκης πιάνει την κεφαλιά, ο Γουμάγιας αποκρούει η μπάλα βρίσκει στην πλάτη του Γιατζιτζόγλου και καταλήγει στα δίχτυα. Έτσι έγινε αυτό το 2-1 που κρατάει τον Πιερικό χαμηλά στη βαθμολογία της  Β΄ εθνικής κατηγορίας.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κυριαζίδης (Έβρου)
ΒΟΗΘΟΙ: Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Λιώλιας (Έβρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μελαμπιανάκης – Τασίδης, Γκουγκουλιάς, Χατζής, Λόπεζ, Παπαγεωργίου
Ιωνικός (Γιάννης Πετράκης): Θεοδωρόπουλος, Βλάχος (63’ Ντιαλό), Ντε Φαρία, Σιστόν, Μελαμπιανάκης, Μακράκης, Πέτρου, Πασάς (85’ Σπυριδάκης), Σάλτο (60’ Τσιμικλής), Κωνσταντινίδης, Άλβες.
Πιερικός (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Γουμάγιας, Παπαγεωργίου (90’ Μήτρου), Γιαζιτζόγλου, Τασίδης, Δήμου, Χατζής, Λόπεζ (72’ Κ. Λαζαρίδης), Μιλόσκοβιτς, Πέντα, Γκουγκουλιάς, Αμπράμοβιτς.
pierikos2Δε κατάφερε να πάρει βαθμό ή βαθμούς ο Πιερικός στην εκτός έδρας αναμέτρησή του με τον Ιωνικό στη Νίκαια. Η τύχη έπαιξε άσχημο παιχνίδι στην ομάδα του Σταύρου Διαμαντόπουλου, στον πρώτο του αγώνα στον πάγκο της γενέτειράς του και αγαπημένης του ομάδας, μετά από 16 ολόκληρα χρόνια. Κι αυτό γιατί το γκολ της ήττας ήταν αυτογκόλ και μάλιστα σε λεπτό που δεν υπήρχαν χρονικά περιθώρια αντίδρασης. Οι Νικαιώτες ήταν ανώτεροι από τον Πιερικό, είχαν δοκάρι, διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν τους καταλογίστηκε σε ανατροπή του Κωνσταντινίδη και πήραν τελικά τη νίκη στο 88΄ με αυτογκόλ του Γιατζιτζόγλου.

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ

Σταύρος Διαμαντόπουλος (προπ. Πιερικού):
«Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Σε αρκετές φάσεις ήταν και ποιοτικό. Δεχθήκαμε ένα γκολ στην αρχή από το πουθενά. Στη συνέχεια όμως το παλέψαμε και ισοφαρίσαμε. Όποιος έκανε δεύτερο γκολ θα κέρδιζε. Ο Ιωνικός ήταν τυχερός γιατί το πέτυχε και κέρδισε. Μείναμε με τις εντυπώσεις, χάσαμε τους βαθμούς. Συνεχίζουμε και κοιτάμε μπροστά».

Γιάννης Πετράκης (προπ. Ιωνικού):
«Πετύχαμε μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα που βρισκόταν σε δύσκολη θέση, η οποία συνοδευόταν από αλλαγή προπονητή κάτι που της έδινε επιπλέον κίνητρο. Εμείς προσπαθήσαμε και παίξαμε καλά κατά διαστήματα. Είχαμε αποθέματα και κερδίσαμε στο τέλος. Στο πρώτο ημίχρονο προηγηθήκαμε νωρίς και στη συνέχεια επιλέξαμε να δώσουμε χώρους στον αντίπαλο. Αμυνθήκαμε σωστά αλλά δεν κάναμε σωστή διαχείριση της μπάλας. Στο δεύτερο μέρος αλλάξαμε τακτική και πιέσαμε πιο ψηλά και δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Σ’ αυτό βοήθησαν και οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Είχαμε δοκάρι και βάσει της εικόνας θεωρώ ότι κερδίσαμε δίκαια, ενώ υπάρχει και η φάση του πέναλτι την οποία θα τη δούμε το βράδυ. Το σημερινό παιχνίδι το ξεχνάμε και κοιτάμε το επόμενο».

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΩΝ ΠΙΕΡΙΚΟΥ
Με αφορμή το χθεσινό άτυχο αποτέλεσμα της ομάδας, αισθανόμαστε την ανάγκη να ζητήσουμε συγγνώμη από τον φίλαθλο κόσμο του Πιερικού. Υπεύθυνοι για την χαμηλή βαθμολογική θέση είμαστε εμείς. Αλλά όπως φέραμε την ομάδα σε αυτό το σημείο, εμείς οι ποδοσφαιριστές είμαστε αυτοί που σε συνεργασία  με τον νέο μας προπονητή και την στήριξη της διοίκησης αλλά και του κόσμου, θα καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια για να  πάμε τον Πιερικό εκεί που του αξίζει.