pierikos1Έχασε ευκαιρίες και βαθμούς

Σημαντική νίκη και βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Αγροτικός Αστέρας που επικράτησε με σκορ 2-0 του Πιερικού. Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη παρά τα πολλά οικονομικά προβλήματα που ταλανίζουν τον σύλλογο «κατέθεσαν» την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο και με γκολ των Γιέσιτς στο 45’ με σουτ και Ναλμπάντη στο 59’ πάλι με σουτ πήραν τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Άστοχος ο Πιερικός στο πρώτο 15λεπτο θα μπορούσε να προηγηθεί με τον Πουλάκο αλλά στο τέλος γνώρισε δίκαια την ήττα.
Η ομάδα του Σταύρου Διαμαντόπουλου, μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ. Ο Πουλάκος, τόσο στο 8΄όσο και στο 9΄ θα μπορούσε να σκοράρει αλλά την πρώτη φορά η μπάλα σε σουτ που επιχείρησε κόντραρε στα πόδια του Χασιώτη και πέρασε κόρνερ, και τη δεύτερη και πάλι σε σουτ, πέρασε άουτ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και αφού αρχικά ζήτησαν χέρι του Πέτρου σε σέντρα του έμπειρου Σαπάνη στο 28΄, στο 31΄έχασαν μεγάλη ευκαιρία με το φάουλ του Τσουκαλίδη να βρίσκει το δοκάρι του Γουμάγια. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα βρεί  τις δυο ομάδες ισόπαλες, ο Γέσιτς είχε αντίθετη άποψη με αυτό και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ μετά από γυριστή κεφαλιά του Στεφανίδη προς τα πίσω. Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη ευκαιρία έγινε και πάλι για τους γηπεδούχους στο 55΄, με τον Στεφανίδη να σουτάρει δυνατά μετά από λάθος των αμυντικών του Πιερικού αλλά να κοντράρει τελευταία στιγμή και να απομακρύνεται. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ναλμπάντης δίνει μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του, όταν μετά από γυριστή κεφαλιά του Σαπάνη, έπιασε το σουτ και παραβίασε για μια ακόμη φορά την εστία του Γουμάγια. Από εκεί και πέρα ο Πιερικός είχε μια άκαρπη όπως εξελίχθηκε υπεροχή στον χρόνο που απέμεινε, για να λήξει τελικά με αυτό το σκορ η αναμέτρηση του Ευόσμου.

* Η αναμέτρηση έγινε κεκλεισμένων των θυρών, διότι η ΠΑΕ Αγροτικός Αστήρ δεν σφράγισε τα εισιτήρια του αγώνα λόγω οφειλών της προς την εφορία.
** Το παρών έδωσε και ο Κατερινιώτης προπονητής Γιώργος Κωστίκος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κυριαζίδης (Έβρου)

ΒΟΗΘΟΙ: Καραβασίλης (Καβάλας), Λιώλιας (Έβρου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσουκαλίδης, Στεφανίδης, Χασιώτης – Κοντέων, Πουρτουλίδης, Δήμου

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Λαμπάκης, Γέσιτς, Ν. Παπαδόπουλος, Σαπάνης, Σκλιοπίδης, Χασιώτης, Γόγολος, Στεφανίδης (89’ Tσούκλης), Γκόμεζ (82’ Μπεκιάρης), Ναλμπάντης, Τσουκαλίδης (90+2’ Αβραμόπουλος).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Γουμάγιας, Παπαγεωργίου, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Πέτρου, Κοντέων, Μιλόσκοβιτς (80’ Κωνσταντινίδης), Πουρτουλίδης, Γκουγκουλιάς, Λόπεζ (46’ Πέντα), Πουλάκος.

Σταύρος Διαμαντόπουλος (προπ. Πιερικού):
Ήταν ένα παιχνίδι που το θέλαμε και εμείς και ο Αστέρας. Μπήκαν και οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο με στόχο την νίκη. Φυσικά όταν χάνεις τόσες πολλές ευκαιρίες σε έναν αγώνα εκτός έδρας η μπάλα τιμωρεί. Και σήμερα η μπάλα μας τιμώρησε πάρα πολύ άσχημα, γιατί χάσαμε σημαντικές ευκαιρίες με τον Πουλάκο σε κενό τέρμα. Δεχτήκαμε 2 γκολ απο το Αστέρα σε ξαφνικές στιγμές. Έγινε ένα αθλητικό παιχνίδι και απο τις δυο ομάδες όπου η καθε μια πάλεψε για τον στόχο της.Εύχομαι καλή πορεία στον Αστέρα.
Περικλής Αμανατίδης (προπ. Αγροτικού Αστέρα):
Παίξαμε ένα παιχνίδι το οποίο το θέλαμε πάρα πολύ για βαθμολογικούς λόγους. Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι για εμάς. Για μένα και για τον Μπεκιάρη που είμαστε οι πιο παλιοί στην ομάδα ήταν ένας αγώνας με περίεργα συναισθήματα, γιατί παλέψαμε πολλά χρόνια για να γεμίσουμε το γήπεδο και όχι να παίξουμε κεκλεισμένων των θυρών. Στην ομάδα μας υπάρχει το εξής οξύμωρο. Έχει πολλά οικονομικά προβλήματα αλλά έχει και αξία σαν ομάδα. Θα δούμε πως θα διαχειριστούμε αυτή την κατάσταση και θα παλέψουμε για να βελτιώσουμε την βαθμολογική μας θέση γιατί μας αδικεί. Ήμασταν καθ’ όλη την διάρκεια καλύτεροι από τον αντίπαλο μας. Ο Πιερικός ερχόταν από καλά αποτελέσματα και είχε καλό κλίμα και πάλεψε τον αγώνα μέχρι το 90’. Ήμασταν συγκεντρωμένοι. Όταν είμαστε συγκεντρωμένοι αξίζουμε κάτι παραπάνω.