Pierikos_Arxelaos_-_Aek_Argous_73_-_69_025Η επιστροφή στις νίκες έφερε και την επιστροφή στα χαμόγελα στον μπασκετικό κόσμο της Πιερίας, αφού η επικράτηση του Πιερικού Αρχελάου, στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης, επί της ΑΕΚ Άργους με 73-69 έδωσε ταυτόχρονα και μια βαθμολογική ανάσα. Το καλό ξεκίνημα της Πιερικής ομάδας, δε της επέτρεψε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το πάνω χέρι, αφού λίγο ο «δικός» μας Αλέξης Ράπτης  που πλέον αγωνίζεται με τα χρώματα της πελοποννησιακής ομάδας, και λίγο η ευστοχία των φιλοξενουμένων, τους έδωσε το προβάδισμα με την ελάχιστη διαφορά του ενός πόντου. Οι Κατερινιώτες τα πήγαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και μπήκαν στα αποδυτήρια για ημίχρονο, έχοντας διαφορά επτά πόντων 41-34. Κάπως έτσι κύλησαν τα πράγματα και στην Τρίτη περίοδο με τη διαφορά να φτάνει στους έντεκα 59-48 και να τελειώνει ο αγώνας με το καθαρό σκορ 73-69, αφού οι παίκτες του Άργους έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να πλησιάσουν την ομάδα του Κώστα Σορώτου, που η  πρώτη του εμφάνιση στον πάγκο του Πιερικού Αρχέλαου συνοδεύτηκε με νίκη.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Σταματόπουλος, Κοτσιμπός και Τατούδης.
Τα δεκάλεπτα: 21-22, 41-34, 59-48, 73-69.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Σορώτος): Τσαϊτουρίδης, Μπεχλιβάνης 20(4), Γκογκίδης, Παπαχρήστος 14(2), Δαμαλής Ι., Τζερομάνοβς 12(2), Νάνης 9(1), Ιγμπαβμπόα 6, Μαλτέσιος 4, Ροδοστόγλου 6, Σιβορότκα 2, Τσουκ.
ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ (Οικονομάκης): Παπαντωνίου 14(2), Λάππας 1, Πολυζωγόπουλος, Κοψαύφτης 17(3), Οικονομάκης, Ράπτης 7, Μελεούνης, Καρτέλο 6, Λιούις 7, Κασάμπαλης, Γκιζογιάννης 17(1).