Η 3η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο 5ο ΓΕΛ Κατερίνης
odelalis,
12 Οκτωβρίου, 2016
1 λεπτά ανάγνωσης
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2016/10/1087_img_20161003_102927449.jpg)
Οφείλουμε, παράλληλα, να ευχαριστήσουμε τον ΝΟΚΑΤ και συγκεκριμένα την κ.Τολιοπούλου Αναστασία, μέλος του διοικητικού συμβουλίου του Ναυτικού Ομίλου, η οποία μας παρουσίασε το άθλημα της κωπηλασίας. Με την καθοδήγηση των μαθητών – αθλητών και βαλκανιονικών του σχολείου μας Ζαβαντία Κων/νου και Μαχαιρίδη Κυριάκου, καθώς και στους μαθητές Νάστο Σωτήρη και Χατζησαββίδη Χρήστο,που αποτελούν μαθητικό δυναμικό άλλης σχολικής μονάδας, δόθηκε η ευκαιρία σε όλους να κάνουν προσομοίωση σε κωπηλατικά εργόμετρα. Σημειώνεται ότι οι παραπάνω μαθητές με συμέτοχή στη δυναμική τετράκωπο μας χάρισαν λαμπρές διακρίσεις.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο σώμα εθελοντών Σαμαρειτών Διασωστών και Ναυαγοσωστών, τμήμα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού ( τοπικό Κατερίνης ), που ανταποκρίθηκε άμεσα στο κάλεσμά μας και με την παρουσία του προσέφερε αίσθημα ασφάλειας σε μαθητές και καθηγητές.
Εξάλλου τέτοιες πράξεις δείχνουν τη μεγάλη και ανιδιοτελή σημασία του εθελοντισμού σε μια εποχή που χρήζει από συμμετοχής του καθενός από μας για την προκοπή του τόπου. Ευχόμαστε ο θεσμός να συνεχιστεί, γιατί το ρωμαλαίο σώμα αποτελεί τη βάση για ένα “ρωμαλέο” νου.