AOK_AIGINIAKOSΜεγάλη νίκη με ανάλογη εμφάνιση για την ομάδα του Τάσου Θωμαϊδη, απέναντι σε μια πολύ καλή και ισχυρή ομάδα όπως αυτήν του Αμπελώνα Λάρισας. Το τελικό 64-58, βρήκε τους Αιγινιώτες να πανηγυρίζουν μια μεγάλη επιτυχία επί ενός αντιπάλου που πρωταγωνιστεί και θέλει να βγεί στην άλλη κατηγορία μιας και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του Βορείου ομίλου της Γ εθνικής. Οι παίκτες της ομάδας της Βόρειας Πιερίας απέδωσαν πολύ όμορφο μπάσκετ και νίκησαν κατά κράτος τους αντιπάλους τους στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό του Αιγινίου. Το 16-12 του πρώτου δεκαλέπτου έδωσε την καλή ψυχολογία για να ακολουθήσει ένα εξαιρετικό 2ο δεκάλεπτο και να κλείσει το ημίχρονο με 11 πόντους υπέρ των γηπεδούχων (36-25). Σε αυτό συνέβαλε τα μέγιστα ο Μπάνκι με συνολικά 24 πόντους σε όλη την αναμέτρηση. Οι παίκτες του Αιγινιακού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, για να πάρουν τελικά τη μεγάλη νίκη επί του πρωτοπόρου και να αποδείξουν ότι παίζοντας αυτό που μπορούν, δεν έχουν να φοβηθούν κανέναν απολύτως αντίπαλο.
Τα δεκάλεπτα:16-12, 36-25, 52-43, 64-58
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Μπάγκι 24(8), Μωυσίδης, Καλαϊτζίδης, Λοτζανιώτης 2, Κουρκούτας 5(1), Στυλιανίδης, Βουλτσίδης 12, Παπουλίδης 7, Αλβανός 5, Δένης 9.
Γ.Σ. ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ: Βλαχούλης 5, Γκανέτας 11(1), Αξεχέρογλου 6(1), Αποστολάκης 10, Παρασκευάς 9, Γράβας 1, Γλυκόπουλος, Γούλας.