ghhgffgΆν και πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνισή ο Πιερικός Αρχέλαος στην Αθήνα όπου έπαιξε με τον Α.Ο. Παγκρατίου, επέστρεψε  με ήττα και με σκορ 71-68. Ήταν όμως ο νικητής της παράστασης που δόθηκε σε ένα γήπεδο που ήταν αφιλόξενο για την ομάδα του Δημήτρη Γαλάνη. Εκτός από την 5άδα της γηπεδούχου ομάδας, η ομάδα της Κατερίνης είχε να αντιμετωπίσει και την εχθρική στάση των οπαδών του Παγκρατίου που σε πολλές περιπτώσεις ξεπέρασαν τα όρια. Αξιοσημείωτο σαν γεγονός είναι, ότι το πρώτο ημίχρονο, όπως γράφει και ο αθηναϊκός τύπος, ήταν το μεγαλύτερο ημίχρονο της φετινής χρονιάς, αφού  διήρκησε περίπου μιάμιση ώρα. Στη διάρκειά του, οι διαιτητές ζήτησαν να «μεταφερθεί» ο κόσμος στις πάνω εξέδρες, για να μην δημιουργούν προβλήματα στους παίκτες της Κατερινιώτικης ομάδας. Αυτό από μόνο του λέει πολλά, και σίγουρα προβληματίζει τους παράγοντες της Πιερικής ομάδας αλλά και τον φίλαθλο κόσμο της περιοχής, με δεδομένο ότι κάθε αγωνιστική στις εντός έδρας υποχρεώσεις του Πιερικού Αρχέλαου, γίνεται μια μπασκετική γιορτή για τον σύλλογο και την πόλη μας.
Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μπίτης,  Τζιμογιάννης και Ξάνθος.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-32, 54-52, 71-68.
AO ΠΑΓΚΡΑΤΙOY (Λιόγας): Σκουζής, Λόλας 2, Βασιλόπουλος 16 (1), Καράβολας, Πλουτέτσκι, Βαρδιάνος 11 (1), Δημάκος 3 (1), Μίχαλος 24 (4), Μαχαίρας 15, Τζουγκαράκης.
ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης): Μπεχλιβάνης 6, Γκογκίδης 3 (1), Παπαχρήστος 11 (1), Δαμαλής Γ., Τζερομάνοβς 5 (1), Ιγκμπαβμπόα 9, Μαλτέσιος 19, Ροδοστόγλου 4, Σιβορότκα 7, Τσουκ 4.

Το σχόλιο της αγωνιστικής

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 υπέστη ο Ερμής Λαγκαδά, καθώς ηττήθηκε στον Υμηττό από τον Αμύντα (επόμενο αντίπαλο της ομάδας μας) με 86-82 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής! Το Ρέθυμνο επικράτησε της Νήαρ Ηστ μέσα στην Καισαριανή με 73-62, ενώ την ίδια ώρα οι Ίκαροι Σερρών υπέταξαν στην έδρα τους τον Απόλλωνα Πατρών με 73-64.  Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Ολυμπιάδας με τον Πανερυθραϊκό, με τους φιλοξενούμενους τελικά να παίρνουν τη (πρώτη τους φετινή) νίκη στον πόντο (71-72). Ο ΚΑΟΔ πέρασε απ’ την Αμαλιάδα (77-75), ενώ το Λαύριο κέρδισε τον Αρκαδικό με 87-75. Το Παγκράτι επικράτησε όπως αναφέρουμε παραπάνω του Πιερικού Αρχέλαου με 71-68 σε ένα παιχνίδι που επηρεάστηκε από την αρνητική εικόνα των ¨φιλάθλων¨ του Παγκρατίου. Στη παράταση κρίθηκε το παιχνίδι του Πανελευσινιακού με την ΑΕΚ Άργους, με τους γηπεδούχους εκεί να φτάνουν στη νίκη με 71-65.

Επόμενη αγωνιστική: Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2010,
Κλειστό γυμναστήριο Κατερίνης, ώρα 5,30 μ.μ.