Pierikos20Arxelaos20-20Ikaroi20Serron208320-2081200201Ένα μεγάλο παιχνίδι πολύ καλού επιπέδου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι της Κατερίνης που κατέκλυσαν τις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου της πόλης, στην τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας της χώρας μας. Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν συγκλονιστική, με τους παίκτες του Δημήτρη Γαλάνη να παίρνουν το ροζ φύλλο της νίκης κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό. Προηγήθηκε ένα πολύ μεγάλο δεύτερο  δεκάλεπτο για τους Κατερινιώτες, που έφερε την διαφορά ακόμη και στους 14 πόντους. Εκεί αντέδρασαν οι φιλοξενούμενοι και κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά και να περάσουν σε κάποιες στιγμές του αγώνα και μπροστά στην 3η και 4η περίοδο. Στο τέλος όμως μίλησε η ψυχή των παικτών της γηπεδούχου ομάδας που πήραν τελικά μια δύσκολη αλλά δικαιότατη νίκη. Οι Ίκαροι Σερρών, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα τη φέτος, επιβεβαιώνοντας όμως την καλή τους κατάσταση.
Τη μεγάλη νίκη του Πιερικού Αρχελάου με 83-81 επί των Ικάρων Σερρών, την πέτυχε σε πολύ μεγάλο βαθμό ο υπέροχος κόσμος του Πιερικού μπάσκετ, που από νωρίς κατέκλυσε το γυμναστήριο της Κατερίνης, δείχνοντας έτσι την επιτακτική ανάγκη για την άμεση λειτουργία του νέου κλειστού στο Σιδηροδρομικό Σταθμό.
Ήταν πραγματικά σημαντική νίκη, αφού η φιλοξενούμενη ομάδα έδειξε ότι είναι πραγματικά μία από τις καλύτερες στην Α2 και μάλιστα ήρθε αποφασισμένη για την επικράτηση. Η υπεροχή του Πιερικού Αρχελάου σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, ήταν αυτή που ξεσήκωνε το πλήθος του κόσμου σε συνεχείς πανηγυρισμούς και έτσι ομάδα και κόσμος ενωμένοι, κατάφεραν να πάρουν από κοινού την πολυπόθητη νίκη . Τα δεκάλεπτα: 25-20, 45-32, 61-63, 83-81. Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Σταματόπουλος, Παντελίδης και Λαζαρίδης.
Οι συνθέσεις:
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης): Τσϊτουρίδης, Μπεχλιβάνης 8, Γκογκίδης 4, Παπαχρήστος 7 (1), Δαμαλής  Ι., Γιερομάνοβς 13 (3), Ιγκμπάβμποα 10, Δαμαλής Γρ., Μαλτέσιος 2, Ροδοστόγλου 9 (2), Σιβορότκα 10, Τσουκ 20.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ. (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης, Τέρπος, Τότσιος 27 (2), Κουκάς 10 (2), Καμπερίδης 14 (3), Τεβετζίδης, Κακαρούδης 22(2), Ιωσηφίδης, Παβλίσεβιτς 2, Βοϊβατόπουλος, Τοπούζης 6.

Δημήτρης Γαλάνης:
«Όλες οι νίκες θα είναι δύσκολες. Είχαμε ένα πρώτο ημίχρονο και ιδιαίτερα ένα δεύτερο δεκάλεπτο που ήμασταν καταπληκτικοί. Στο τρίτο δεκάλεπτο νομίσαμε ότι τα πράγματα έχουν τελειώσει, κάνοντας έτσι λάθος προσέγγιση. Ήμασταν εκτός ρυθμού για έξι – επτά λεπτά, μετά συνήλθαμε αλλά το παιχνίδι είχε γυρίσει και έγινε ντέρμπι. Πιστεύω ότι και οι δύο ομάδες δικαιούνταν τη νίκη, απλά εμείς δείξαμε λίγο παραπάνω σθένος και πάθος. Πρέπει να διδαχθούμε από τα λάθη μας και να προχωρήσουμε γιατί τώρα ξεκινάει το πρωτάθλημα. Πάντα ο κόσμος βοηθάει και οι παίκτες μας τον περιμένουν κάθε φορά. Το ξεκίνημά μας δεν είναι θέμα της ομάδας μόνο, αλλά και των φιλάθλων που αποτελούν κυριολεκτικά την ώθηση και δίνουν ανάσες στην ομάδα».