ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!

Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterini Sport)

Aξίωμα… «Μπέη» στην παραμονή απέκτησε η ΑΕ Καρίτσας, που επικράτησε (1-0) στο «ματς-κατηγορία», με αντίπαλο τον αξιόμαχο Αετό Καταλωνίων, με σκόρερ τον πολύπειρο ποδοσφαιριστή της, στη μάχη της παραμονής της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας. Το γήπεδο του Δίου, πάντως, έζησε μεγάλες στιγμές παρουσίας φιλάθλων των δύο ομάδων και ανθρώπων του ποδοσφαίρου (σ.σ. προσπαθούμε να ανακαλέσουμε αντίστοιχη φίλαθλη εικόνα από παιχνίδι στο συγκεκριμένο γήπεδο, -Δίας Δίου-ΑΕ Καρίτσας για το κύπελλο, το βρήκαμε!-)
H επεισοδιακή, τρόπον τινά, αναμέτρηση του πρώτου γύρου (με νικήτρια την ομάδα των Καταλωνίων με 1-0) στο repeat της, έκανε την… εμφάνισή της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Μούστα του Αετού να γίνεται στόχος των αντίπαλων ποδοσφαιριστών και φιλάθλων, «εκεί το παίζετε μάγκες, εδώ κότες…»
Οι φιλοξενούμενοι, του Βασίλη Παπαγεωργίου, που παρατάχθηκαν με αμυντικό προσανατολισμό και στόχευση τις αντιπιθέσεις, είχαν τη καλύτερη στιγμή τους σε σουτ του Εγγλέζου, μετά από ατομική ενέργεια, ενώ οι γηπεδούχοι, παρά την κατοχή, δεν κατάφεραν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσουν τελική στην εστία. Η επανάληψη ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, με το γκολ του προωθημένου Μπέη (1-0), που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ασίστ του Θ. Μητράκα και τη στιγμιαία ολιγωρία της άμυνας του Αετού. Λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης (Θ. Μητράκας) κέρδισε πέναλτι, σε μια επίμαχη φάση με πρωταγωνιστή τον ίδιο και τον Φωτόπουλο και τον διαιτητή να υποδεικνύει την άσπρη βούλα, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων «θα το δούμε το βράδυ στις ειδήσεις…» (σ.σ. μάγος είσαι;)
O ίδιος παίκτης ανέλαβε να το εκτελέσει κι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ, με τους ποδοσφαιριστές των Καταλωνίων να διαμαρτύρονται και μετά την εκτέλεση του πέναλτι και τον διαιτητή να «κιτρινίζει» ποδοσφαιριστές της Καρίτσας και με υπόδειξη του παρατηρητή αγώνα, για αντεγκλήσεις και διαμαρτυρίες.
Ηighlights:
η επίμαχη φάση-πέναλτι που ζήτησαν τα Καταλώνια, με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα της ΑΕ Καρίτσας, Πατρή, έξω από τη μικρή του περιοχή και επιθετικό των φιλοξενούμενων, στον… «αέρα», στο πρώτο ημίχρονο,
οι δύο ανεπανάληπτες “ευκαιρίες-μια κατηγορία” του Αετού Καταλωνίων στα τελευταία λεπτά, [στην πρώτη περίπτωση, μετά από μαγική ενέργεια του Εγγλέζου (σ.σ. αλήθεια, είδατε, μήπως, στο ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός αντίστοιχη ενέργεια ποδοσφαιριστή; Ήρεμα ρωτάμε…), που πέρασε ό,τι… κιτρινόμαυρο βρήκε μπροστά του και πάσαρε υποδειγματικά στον νεοεισελθόντα Πότσι, ο Γκοντάνι, που, επίσης, είχε περάσει ως αλλαγή, αστόχησε από πλεονεκτική αλλά πλάγια θέση]
[στη δεύτερη περίπτωση, σε μία άριστα δομημένη ομαδική επιθετική ενέργεια των Καταλωνίων, που ξεκίνησε από την άμυνα και μέσω Γκοντάνι, έφτασε με δεύτερη κάθετη πάσα στον Εγγλέζο.
Ο τελευταίος έστρωσε… χαλί σε Πουτσίκη ή Πότσι που ερχόταν trailer, με τους δύο ποδοσφαιριστές να χάνουν μοναδική ευκαιρία]
οι φίλαθλοι των δύο ομάδων στην κερκίδα του γηπέδου του Δίου, με τους αντίστοιχους του Αετού, να κάνουν ακόμα μία… oldschool καταδρομική εκτός έδρας στην κεντρική κερκίδα παρακαλώ, κερδίζοντας τη μάχη της εξέδρας, γεγονός που θα μνημονεύεται, ανεξαρτήτως τελικού αποτελέσματος κι έκβασης της παραμονής στην κατηγορία,
η ευκαιρία του Μπούσια της ΑΕ Καρίτσας με το σκορ στο 1-0 στο δεύτερο ημίχρονο, η επίμαχη φάση offside του Εγγλέζου των Καταλωνίων.
Τα δραματικά τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να επιδεικνύουν απαράμιλλο σθένος και αγωνιστικότητα (σ.σ. και τα Καταλώνια να προσπαθούν να ισοφαρίσουν ακόμη και με τον… τερματοφύλακά τους στην αντίπαλη εστία), με λεκτικές αντιπαραθέσεις και προκλήσεις, τήρηση ή μη του fair play, καθυστερήσεις, κίτρινες κάρτες και τον διαιτητή να προσπαθεί να διαχειριστεί την… αρένα, έχοντας κοκκινήσει προηγούμενως, με ταυτόχρονη αποβολή, άνθρωπο του πάγκου των γηπεδούχων.
Man of the match: o Μπέης, με το καθοριστικό γκολ που σημείωσε και την καταλυτική  αμυντική του παρουσία, δικαιούται τον τίτλο, μαζί με τον Σάββα Γιαζιτζόγλου, που συνέβαλε τα μέγιστα στη διατήρηση του αποτελέσματος και τη διαχείριση του χρόνου, με την απόδοση, την ποιότητα και την εμπειρία του.
Yellow card: «Κολίτση, σβήσε πλάνα από τα επεισόδια, μην τα ανεβάσεις όλα…» (σ.σ. αν κατέβει ο ίδιος ο… Θεός στη γη, το συζητάμε…)
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.

Επικοινωνία: [email protected]