Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Πρόκριση «βαθιάς ανάσας» και προσωρινής διεξόδου από τη μέγγενη των προβλημάτων, που τον ταλαιπωρούν και δεν έχουν τέλος, πέτυχε ο Πιερικός (2-0 τον Αετό Καταλωνίων), για τη διοργάνωση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας -στη νέα viral αποκλειστικότητα του Metrosport.gr-, από το Β’ ΔΑΚ Κατερίνης, σε μια ιστορική στιγμή-γιορτή για την ομάδα του Αετού, στη συμβολική ποδοσφαιρική σύζευξή της με την κεφαλή του Πιερικού ποδοσφαίρου, έστω και μέσω του θεσμού του Κυπέλλου.
Οι φιλοξενούμενοι, του Γιάννη Μυστακίδη, πήραν κεφάλι στο σκορ με την οβίδα («Γκολ της χρονιάς» στο Ερασιτεχνικό Νο3), του Σάκη Καρτσαμπά, σχεδόν από… το Α’ ΔΑΚ και αύξησαν το δείκτη του σκορ με ψύχραιμο πλασέ του Δαδάκου, από το ύψος της μικρής περιοχής, πριν συμπληρωθούν τα είκοσι πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
Οι γηπεδούχοι, του Χρήστου Παπαγιάννη πάντως, αγωνιζόμενοι μία κατηγορία κάτω από τον Πιερικό, είχαν την πρώτη κλασική στιγμή του αγώνα, με τον Δημητρίου, που λίγο έλειψε ν’ ανάψει φωτιά στην κερκίδα… των Καταλωνίων, που μεταφέρθηκε, στο μέτρο του δυνατού, από την ορεινή Πιερία και «πανηγύρισαν» προσωρινά το γκολ του ίδιου παίκτη, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, από κάθετη ασίστ του Σκούφα, που ακυρώθηκε από το διαιτητή, ως offside, με την υπόδειξη της βοηθού, προκαλώντας θύελλα αντιδράσεων, εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες διατήρησαν αγωνιστικό ρυθμό, με τον Αετό Καταλωνίων να παραμένει ανταγωνιστικός και τον Πιερικό να συνεχίζει τις επιθέσεις του, με νεαρούς παίκτες, που είναι και η βάση του φετινού κορμού του, πραγματοποιώντας αλλαγές στην αρχική του σύνθεση και δίνοντας χώρο και χρόνο σε περισσότερους ποδοσφαιριστές, με το βλέμμα στην ακόμα δυσκολότερη συνέχεια στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής κατηγορίας.

Highlights: οι φίλαθλοι των Καταλωνίων, που παρά τη δύσκολη μέρα και το ακατάλληλο της ώρας, έδωσαν δυναμικό παρών στις κερκίδες του Α’ ΔΑΚ, τα δύο δοκάρια του Πιερικού, ένα σε κάθε ημίχρονο, με Λαμπίρη και Μπατσαρά, ο πιο καλοντυμένος προπονητής στο Ερασιτεχνικό (τουλάχιστον) πανελλαδικά, Χρήστος Παπαγιάννης, με μια δικηγορική (νομικός γαρ) εμφάνιση, Μade in Italy, άρρηκτα συνδυασμένη με το γιορτινό κλίμα της αναμέτρησης και τους τιμητικούς συμβολισμούς της, για την ομάδα του, το πάθος και η αγωνιστικότητα των τυπικά γηπεδούχων, σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα και την εξέλιξη του αγώνα, ο Δημητρίου, των Καταλωνίων, που αν υπήρχε ρήτρα στα «συμβόλαια» των Ερασιτεχνικών κατηγορίων και η ομάδα του δεν είχε προβλέψει να συμπεριλάβει, στο μέγιστο δυνατό ύψος της, τότε θα έπρεπε να πάρει το δρόμο της δικαιοσύνης, ακόμα και με… δικηγόρο τον προπονητή της, Χρήστο Παπαγιάννη η ανεπανάληπτη διπλή ντρίπλα του αριστεροπόδαρου Tσέτσιλα, ενός ποδοσφαιριστή Α’ τοπικής κατηγορίας σε αντίπαλο ανώτερης κατηγορίας, που συνιστά είδηση και αξίζει να επαινεθεί, οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών και των φιλάθλων των Καταλωνίων, για την ακύρωση του γκολ της ομάδας τους, με τη βοηθό να δέχεται τα περισσότερα βέλη, οι ατάκες των φιλάθλων, μεταξύ άλλων, για… λουλούδες και καφέδες, οι διάλογοι διαιτητή και προπονητή του Αετού, “τριάντα φάουλ τον κάνει, τη σημαία δε θα τη σηκώσεις ποτέ;”το… standing ovation του τέλους για τους ποδοσφαιριστές και τον προπονητή του Αετού από τους φιλάθλους τους
Man of the match: ο μέσος του Πιερικού, Σάκης Καρτσαμπάς, αναμφίβολα, με το γκολ που σημείωσε, δικαιούται τον τίτλο, που οφείλει να κεφαλαιοποιήσει στη συνέχεια προς όφελος του ιδίου και της ομάδας του
Υellow card: oι γηπεδούχοι επέλεξαν την Κατερίνη ως έδρα της συγκεκριμένης αναμέτρησης, χάθηκε, όμως, η ορεινή μαγεία… του FC Arena στα Καταλώνια, που θα προσέδιδε άλλη χάρη στην, ούτως ή άλλως, ιστορική στιγμή για τον οργανισμό της ομάδας και τους φιλάθλους της