Στάθης Καρράς

Στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής των playoff της A’ ΕΠΣ Πιερίας ο Αιγινιακός κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία από την Ακαδημία Πλαταμώνα και να παραμείνει στο +3 και στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Σε ένα σκληρό παιχνίδι με αρκετή ένταση και από τις δύο ομάδες, εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, με έντονη την παρουσία των φιλάθλων του Αιγνιακού, αλλά και αυτούς του Πλαταμώνα. Στην αρχή του αγώνα η ομάδα του Αιγινιακού φάνηκε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να διεκδικεί με αξιώσεις τους 3 πολυπόθητους βαθμούς της νίκης. Από πλευράς Ακαδημία Πλαταμώνα υπήρξε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, διεκδικόντας μέχρι και το τελευταίο λεπτό την ανατροπή του σκηνικού. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να αποσπάσουν τον βαθμό της ισοπαλίας, κάτι το οποίο δεν τους ικανοποίησε και ιδιαίτερα, καθώς έμειναν τρείς βαθμούς πίσω από τον Αιγινιακό.
Εξέλιξη αγώνα:
7′ κίτρινη κάρτα για τον Μπουρανή.

16′ σούτ του Κατέλα Α. η μπάλα θα περάσει άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο τερματοφύλακας.
20′ ο Χατζηδίμπας θα μπεί μέσα στην περιοχή και θα κερδίσει έξυπνα το πέναλτι από τον Χατζηλαδά που θα δεί την κίτρινη κάρτα. Την εσχάτη των ποινών θα αναλάβει ο Γιαζιτζόγλου και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.
24′ κίτρινη κάρτα για τον Κατέλα Α.
26′ κίτρινη κάρτα στον Κόλα για χτύπημα εκτός φάσης.
27′ εκτέλεση φάουλ του Χατζηλαδά από μακρινή απόσταση η μπάλα άουτ.
30′ κίτρινη κάρτα στον Σαββίδη.
38′ κίτρινη κάρτα στον Αρζάνα για διαμαρτυρία.
39′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χατζηλαδά, ο Μήτρας έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια να απομακρύνετε.
Ημίχρονο 1-0

48′ η ομάδα του Πλαταμώνα θα κερδίσει πέναλτι για χέρι εντός περιοχής, την εκτέλεση θα αναλάβει ο Καπετάνος και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1.
57′ δυνατό σούτ του Τσιώμη, έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Κύρου.
58′ ένα ακόμη σούτ του Τσιώμη, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας.
60′ σούτ του Χατζηλαδά, η μπάλα θα περάσει αρκετά άουτ.
73′ γύρισμα του Χατζηδίμπα απο δεξιά, ο Κόλα κάνει το σούτ με την μπάλα να κοντράρει στον αμυντικό και να περνάει κόρνερ.
75′ σούτ του Χατζηλαδά η μπάλα άουτ.
83′ κίτρινη κάρτα για τον Καρτσαμπά Χ.
87′ κίτρινη κάρτα στον Χατζηδίμπα
90+4′ αποβολή για τον Χατζηλαδά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
90+5′ κίτρινη κάρτα στον Πιατίδη για φάουλ.
90+7′ κίτρινη κάρτα στον Παππά για καθυστέρηση.
Τελικό σκόρ 1-1

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ.Πολυχρόνης, με βοηθούς τους Χατζηγιάννη και Ατματζίδη. Παρατηρητής αγώνα ήταν ο κ.Ρούμελης.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αιγινιακός (Λεωνίδας Μπίλης): Κύρου, Γιαζτιτζόγλου, Καρτσαμπάς Χ.,Κοσμίδης , Χατζηδίμπας, Μπουρανής, Κόλα (90′ Παππάς), Αποστολίδης, Ζώβληκας (65′ Δαραής), Καρτσαμπάς Α., (90′ Αβραάμ), Σαββίδης (65′ Παρδάλης).

Ακαδημία Πλαταμώνα (Γιάννης Κωνσταντινίδης): Κούσιας, Θεοδοσιάδης, Σκαμαγκάς, Μήτρας, Αρζάνας, Αγγελάτος (72′ Ταντής), Τσιώμης, Χατζηλαδάς, Κατέλας Ν., Καπετάνος (88′ Πιατίδης), Κατέλας Α.