Ρεπορτάζ Στάθης Καρράς
Πρόλογος:
Στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής της Γ Εθνικής ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου πήρε το νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στο αδιάφορο βαθμολογικά Κιλελέρ και τερμάτισε στην κορυφή του 2ο ομίλου, παίρνοντας έτσι την πολυπόθητη άνοδο στην Super League 2.
Κύριο μέρος:
Σε ένα ηλιόλουστο απόγευμα και μέσα σε γιορτινό κλίμα, η ομάδα του Νέου Κεραμιδίου πήρε την νίκη που την οδήγησε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος του 2ο ομίλου της Γ Εθνικής.
Οι γηπεδούχοι είχαν ένα πάρα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με αρκετές ευκαιρίες να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν υπολόγιζαν χωρίς τον εξαιρετικό τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων και χωρίς τα δοκάρια.
Παρόλα αυτά όμως, ήταν αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη και να πάνε κόντρα σε όλους τους παράγοντες και να πάρουν εν τέλει τους 3 βαθμούς της νίκης, που τους οδήγησαν και στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Αξίζει να σημειωθεί πως στο 72′ ο προπονητής των γηπεδούχων, Βαγγέλης Μόρας, προχώρησε σε μια πολύ όμορφη ενέργεια, καθώς πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή τον νεαρό τερματοφύλακα Κουρτίδη, μέσα σε αποθέωση απο το κοινό και τους συμπαίκτες του.
Έναρξη αγώνα
7′ σέντρα του Τουλίκα Β. από αριστερά ο Σεχολάρι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ.
8′ σούτ του Σεχολάρι η μπάλα κόντραρε, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας.
11′ κάθετη πάσα του Σεχολάρι που θα βγάλει τετ α τετ τον Ζουκάν, με τον τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ.
17′ ωραία κομπίνα, με την μπάλα να στρώνετε στον Κόλα που θα κάνει το σούτ, η μπάλα πέρασε άουτ.
22′ σέντρα του Κόλα από δεξιά, ο Ιντζόγλου πήρε την κεφαλιά, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας.
35′ σούτ του Κούκου, μπλόκαρε ο Πατσιογεώργος.
35′ ο Κόλα θα μπεί από δεξιά, θα κάνει το γύρισμα, η μπάλα θα βρεί στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ιντζόγλου δεν θα μπορέσει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα,  με τους αμυντικούς να διώχνουν σε κόρνερ.
36′ σούτ του Μετάι από το ύψος της μικρής περιοχής με τον τερματοφύλακα να κάνει την επέμβαση.
37′ μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Ιντζόγλου εξ επαφής να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
38′ δοκάρι με τον Γιαλαμίδη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.
40′ γύρισμα του Μετάι, ο Σεχολάρι θα κάνει το γυριστό θα διώξει ο αμυντικός.
41′ σούτ του Ζουκάν θα αποκρούσει ο Μισυρλής
45′ ο Σεχολάρι θα συνεργαστεί ωραία με τον Ιντζόγλου που θα τον βγάλει τετ α τετ και θα στείλει την  μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.
Ημίχρονο 1-056′ σέντρα του Παπαδόπουλου, ο Σεχολάρι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ.
58′ γύρισμα του Παπαδόπουλου από δεξιά για τον επερχόμενο Μετάι που με σούτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0.
85′ κεφαλιά του Παλάσκα, μπλόκαρε ο Κουρτίδης.

90′ σούτ του Παλάσκα, η μπάλα ψηλά άουτ.
Τελικό σκόρ 2-0
Μετά την λήξη του αγώνα, φυσικά υπήρχαν έντονοι πανηγυρισμοί εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.
Εμείς με την σειρά μας θα θέλαμε να δώσουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια στην ομάδα του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και να ευχηθούμε ότι καλύτερο στην Super League 2.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ.Τικόζογλου, με βοηθούς τους Γιατσίδη και Αγγελόπουλο(ΕΠΣ Μακεδονίας)
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Εθνικός νέου Κεραμιδίου (Βαγγέλης Μόρας): Πατσιογεώργος (72′ Κουρτίδης), Κόλα (53′ Μηλιώτης), Τουλίκας Β., Γιαλαμίδης, Κυριακίδης, Λαμπίρης, Χατζής, Ιντζόγλου (53′ Παπαδόπουλος), Ζουκάν (62′ Τουλίκας Γ.), Μετάι (62′ Μουράτη), Σεχολάρι.

ΑΕ Κιλελέρ (Κώστας Κατσάρας): Μισυρλής, Κούκος, Δοδοντσάκης, Αντωνίου, Αλπάνης, Ελέζη, Κουκοφίκας, Χασομέρης, Παπαγεωργίου, Τζιανής,Βαγενάς (46′ Παλάσκας).