ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Katerinisport.gr)

«Αγρίεψε» ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη, επί του Θησέα Αγριάς, αυτή τη φορά (2-0), για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής κατηγορίας στον 3ο όμιλο και αναρριχήθηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.
Οι γηπεδούχοι, του Απόστολου Στύλου, δυσκολεύτηκαν στη δημιουργία και την παραγωγή φάσεων στο πρώτο ημίχρονο -καλύτερη στιγμή η ευκαιρία του προωθημένου Κόλα και η απόκρουση του Κουτσιρίμπα-, απέναντι στους φιλοξενούμενους, που παρατάχθηκαν με τέσσερις αναγκαστικές απουσίες, αμυντικούς προσανατολισμούς και χωρίς προπονητή στον πάγκο!
Καθοριστική για την εξέλιξη του παιχνιδιού στάθηκε η αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Κωτσιαρίδη, του Εθνικού (1-0), στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, που άφησε άγαλμα τον τερματοφύλακα του Θησέα, Κουτσιρίμπα («σαράντα πυρετό έχουμε, άσε μας να πάμε στη δουλειά αύριο…»), φάουλ που κέρδισε ο Μπατζώνης κι αμφισβήτησαν τρόπον τινά οι φιλοξενούμενοι.
Στην επανάληψη, οι παίκτες του Εθνικού, με θετική ψυχολογία, προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το momentum του αγώνα και να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, την ίδια στιγμή που οι ποδοσφαιριστές της Αγριάς, προϊόντος του χρόνου, υπερισχύοντας στο κέντρο, γίνονταν ολοένα και πιο απειλητικοί για την εστία του Σταυρίδη.
Ο τελευταίος, μάλιστα, υποχρεώθηκε στην «Απόκρουση της χρονιάς» Νο1 στη Γ’ εθνική, σε σουτ-κεραυνό του Τσανάκα στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, στην καλύτερη στιγμή της Αγριάς στο παιχνίδι. Ο Κατσαμάγκας, που πέρασε ως αλλαγή, τελικά, ήταν αυτός που «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Θησέα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σε μία φάση με πρωταγωνιστή τον ίδιο, αποτέλεσμα ατομικής ενέργειας (2-0), «τελείωσε, δεν μπορούν να βάλουν γκολ αυτοί…» κι έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του, δέκα λεπτά πριν τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη, τους τρεις βαθμούς και την κάλυψη της διαφοράς από το 1-0 σε βάρος τους από το πρώτο παιχνίδι.
Highlights: η «Απόκρουση της χρονιάς» Νο1 στη Γ’ εθνική κατηγορία, του τερματοφύλακα του Εθνικού, Χαράλαμπου Σταυρίδη, σε σουτ-κεραυνό του Τσανάκα, με το σκορ στο 1-0,
το ανάποδο ψαλιδάκι του Σεχολάρι, του Νέου Κεραμιδίου, στα πρώτα λεπτά του αγώνα,
η απουσία προπονητή από τον πάγκο του Θησέα Αγριάς και η προπονητική καθοδήγηση από το… σύρμα, με το ρεπορτάζ από τη Μαγνησία να είναι συγκεχυμένο, αναφορικά με τον Στέφανο Ξηροφώτο και τη συνέχιση ή μη της συνεργασίας του με την ομάδα.
Η ισχυρή αστυνομική παρουσία στο γήπεδο του Νέου Κεραμιδίου, με τους φιλοξενούμενους να αιτούνται ανάλογα, μέσω αιτήματος, πριν την έναρξη του αγώνα, με την αιτία και την αφορμή να προσδιορίζoνται στο πρώτο παιχνίδι και τους πρωταγωνιστές των δύο πλευρών να δίνουν διαφορετικές ερμηνείες για τα συμβάντα,
οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων σε διαιτητή και βοηθό για τις διαιτητικές αποφάσεις και στον πειθαρχικό έλεγχο, που είχαν ως αποτέλεσμα τρεις κίτρινες κάρτες σε πρόσωπα του πάγκου του Εθνικού, καθήμενων και… ορθίων, «λάιτσμαν κάλυψέ τους, ρε μ@@@, ξύλο θέλουν να φάνε;».
Οι απολαυστικές ατάκες των φιλάθλων, «λάιτσμαν, πόσο θέλει ακόμα; τι ώρα πήγε και δεν ξυπνάει αυτός; βάλε να του πω δυο λόγια (σ.σ. μέσω ενδοεπικοινωνίας), πάτα το κουμπί…», η νέα στιχομυθία φιλάθλου-βοηθού, «-πόσο θέλει ακόμη; Έλα, του Θεού ερώτηση έκανα…», «-76, μάγκες…» (σ.σ. κόκκαλο ο φίλαθλος…), «-αφού απάντησες, πες του ρέφερι να ξυπνήσει λίγο…».
Η… φίλαθλη παρέμβαση στις προπονητικές οδηγίες του Θησέα από το… σύρμα, «έλα να σου πω κι εγώ κάτι, παίξε σύστημα πλημμύρα, 7-2-1, έλα εδώ λίγο…» (σ.σ. κλαίμε…)
Μan of the match: ο Κωτσιαρίδης (1 γκολ) δικαιούται τον τίτλο, όχι μόνο για το καθοριστικό γκολ που πέτυχε αλλά και για τη συνολική του απόδοση, μαζί με τους Κόλα και Σταυρίδη (σ.σ. “Απόκρουση της χρονιάς” ήταν αυτή…)
Υellow card: κάθε φορά που βλέπουμε ισχυρή αστυνομική δύναμη στο Νέο Κεραμίδι, ξέρετε τι μας έρχεται στο μυαλό έτσι;
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.

Επικοινωνία: [email protected]