Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα της Γ΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας γνώρισε ο Ταύρος Ελάφου και μάλιστα εντός έδρας.

Η ομάδα του Νίκου Ραπτόπουλου ηττήθηκε με σκορ 3-4 από την Ακαδημία Κατερίνης 2006, του Λευτέρη Φωτιάδη, σε αναμέτρηση που διεξήχθη το πρωί της Κυριακής στο γήπεδο της Ελάφου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0 και την φιλοξενούμενη ομάδα να αντιδρά άμεσα και μέσα σε επτά λεπτά να γυρίζει το ματς υπέρ της σε 2-3 και στο τελικό 3-4 λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, αν και αρχικά είχαν ισοφαρίσει το παιχνίδι οι ”Bulls” της Ελάφου.

Με την ήττα ο Ταύρος Ελάφου υποχώρησε στην 3η θέση του πίνακα μένοντας στους 15 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά η Ακαδημία Κατερίνης 2006 ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας έχοντας και αυτή 15 βαθμούς ισόβαθμη πλέον με τον σημερινό αντίπαλό της.

Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο σε ένα χορταστικό από φάσεις και γκολ αλλά και αθλητικής ποδοσφαιρικής παιδείας παιχνίδι.

Τα γκολ

Στο 12΄ ο προωθημένος Σταθακόπουλος με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ 1-0, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Χ. Μποστανίτη.

Στο 18΄ ο Τριγωντζής εκτέλεσε κόρνερ το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Χ. Μποστανίτης που με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 27΄ ο Βαρυτιμίδης με πλασέ στο πρώτο δοκάρι μείωσε σε 2-1 ύστερα από το γύρισμα της μπάλας από δεξιά και εντός περιοχής, από τον Σιτμαλίδη.

Στο 31΄ ο Σταθακόπουλος του Ταύρου υπέπεσε σε χέρι πέναλτι μέσα στην περιοχή το οποίο αξιοποίησε εύστοχα ο Φωτιάδης ισοφαρίζοντας το σκορ σε 2-2.

Στο 34΄ ο Σιτμαλίδης με διαγώνιο σουτ πλασέ από δεξιά έκανε την ολική ανατροπή του σκορ σε 2-3.

Στο 42΄ σε γύρισμα της μπάλας από τον Κοσμίδη και από θέση δεξιά το σουτ που επιχείρησε ο Τριγωντζής εντός περιοχής βρήκε σε χέρι αμυντικού της Ακαδημίας, πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Παπαγιαννόπουλος ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Στο 44΄ ο Σιτμαλίδης με διαγώνιο σουτ πλασέ από δεξιά και εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό σκορ 3-4, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό τέρμα στον αγώνα.

Ρεσιτάλ διαιτησίας από τον κ. Καλορογιάννη με τους βοηθούς του κ.κ. Χατζηγιάννη, Γκάγκο.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ταύρος Ελάφου: Ίτσιος, Παπαδόπουλος, Χ. Μποστανίτης, Λιανός (80΄ Κακάνης), Κοσμίδης, Βελώνης, Σταθακόπουλος, Παπαγιαννόπουλος, Τριγωντζής, Ζαμαντζάς, Γ. Μποστανίτης (63΄ Γράψας).

Ακαδημία Κατερίνης 2006: Καρυώτης, Γερακόπουλος, Γ. Φτεργιώτης, Ζώρας, Χρυσίδης, Δ. Φτεργιώτης, Σιτμαλίδης, Θεοδωρίδης, Βαρυτιμίδης, Φωτιάδης, Χαλεπλής (74΄ Τσακιρίδης).