Φουριόζος μπήκε στη νέα χρονιά ο Ταύρος Ελάφου καθώς συνέτριψε στην αρένα του την Αναγέννηση Σβορώνου με το εκκωφαντικό 8-0, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Ο Ταύρος που έχει ενισχύσει κατά πολύ το ροστερ του, πήρε εύκολα τους τρείς βαθμούς της νίκης κόντρα στην άπειρη Αναγέννηση Σβορώνου και πλέον ισοβαθμεί με τον Ατρόμητο Κατερίνης Β΄ και τον Πιερικό Αστήρ Κάτω Αγιάννη στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας από 16 πόντους, ενώ η Αναγέννηση Σβορώνου έμεινε 9η με 6 βαθμούς.

Τα γκολ

Το σκορ άνοιξε ο Χρήστος Πασχόπουλος με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής στο 2ο μόλις λεπτό.

Στο 33΄ ο Χρήστος Τσαπράνης με σουτ βολίδα έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Τρίμμη γράφοντας το 2-0.

Στο 43΄ ο Γιάννης Φακίτσας με διαγώνιο σουτ από αριστερά έκανε το 3-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 55΄ ο Χρήστος Πασχόπουλος με πλασέ έγραψε το 4-0 σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό τέρμα.

Στο 57΄ έγινε το 5-0 με πλασέ του Γιώργου Μπανάβα από κοντινή απόσταση.

Στο 62΄ ο Κατσαβάκης του Ταύρου σούταρε, η μπάλα όμως τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τρίμμη.

Στο 65΄ κόρνερ του Μπανάβα, κεφαλιά του Χρήστου Τσαπράνη, η μπάλα στα δίχτυα για το 6-0, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του σκόρερ.

Στο 73΄ ο Πασχάλης Ζαμαντζάς με σουτ πλασέ έξω από την περιοχή διεύρυνε το σκορ σε 7-0.

Στο 79΄ ο Γιώργος Κατσαβάκης με σουτ πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 8-0.

Στα τελευταία λεπτά η Αναγέννηση αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο καθώς αποχώρησε τραυματίας ο νεαρός Ψωμιάδης που είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του Πελέ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Άγγελος Ραντάνι με βοηθούς τους κ.κ. Ντράγκαν Νίκολιτς και Διονύση Ντουράκογλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ταύρος Ελάφου (Τόλης Μπαρμπαγεωργόπουλος): Καλιώρας, Συρόπουλος, Φακίτσας, Καναπίτσας (66΄ Λιανός), Σκουμπόπουλος (58΄ Κατσαβάκης), Χ. Τσαπράνης, Μπανάβας (66΄ Καραγκούνης), Π. Ζαμαντζάς, Πασχόπουλος, Τσιρίμπασης (60΄ Κ. Τσιγκαρόπουλος), Τριγωντζής (58΄ Βαφειάδης).

Αναγέννηση Σβορώνου (Βαλάντης Γιαγκόζογλου): Τρίμμης, Σκαμπαρδώνης, Σαρρής (31΄ Πιτσιλής), Κούτρας (58΄ Ψωμιάδης), CANI, Μ. Θεοδώρου, Τσιρώνης, Δημόπουλος, Ι.Ρ. Θεοδώρου, Στεφανίδης Μπουρονίκος (31΄ Μακρής).