Με το παιχνίδι Αναγέννηση Σφενδάμης – Ταύρος Ελάφου ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Γ΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Ο Ταύρος Ελάφου πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σφενδάμης επικρατώντας της τοπικής Αναγέννηση με σκορ 3-0,  στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.
Έτσι,  στον βαθμολογικό πίνακα ο Ταύρος Ελάφου διατηρήθηκε στην 5η θέση έχοντας 38 βαθμούς,  ισόβαθμος με τους Ρομά Κατερίνης και τον Όλυμπο Λεπτοκαρυάς,   και θα αγωνιστεί στα play off  για τις δύο προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στην Β’  κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας.
Η Αναγέννηση Σφενδάμης,  με την ήττα,  παρέμεινε στην 7η θέση του πίνακα με 24 βαθμούς,  όμως η βαθμολογική συγκομιδή σύμφωνα με την απόδοσή της στην αναμέτρηση με τον Ταύρο Ελάφου,  σίγουρα την αδικεί.
Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν τα δύο πρώτα γκολ που επιτεύχθηκαν λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου και με την έναρξη της επανάληψης,  ενώ οι φιλοξενούμενοι εδραίωσαν το τρίποντο στα τελευταία λεπτά.
Στο 24΄  ο Καριψιάδης σούταρε εντός περιοχής,  η μπάλα όμως βρήκε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ίτσιου.
Στο 41΄  ο Κοσμίδης γύρισε παράλληλα προς την εστία του Γ.Δ.  Φυτόπουλου με αποδέκτη της μπάλας τον Τσάτσο ο οποίος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από αμυντικό της γηπεδούχο ομάδας και έτσι κέρδισε το πέναλτι που το εκτέλεσε εύστοχα ο Παπαγιαννόπουλος ανοίγοντας το σκορ 0-1.
Στο 46΄  ο προωθημένος Σταθακόπουλος με υπέροχο γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή ”έγραψε”  το 0-2,  ύστερα από το κόρνερ του Παπαγιαννόπουλου από αριστερά.
Στο 85΄  ο Κοσμίδης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από αμυντικό μέσα στην περιοχή και πλάγια αριστερά το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βελώνης διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ.  Βαγγέλης Σταφίδας με βοηθούς τους κ.κ.  Ζαχαρία Γερμανό,  Γιώργο Γκάγκο.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αναγέννηση Σφενδάμης  (Ηλίας Τζιόκας):  Γ. Δ.   Φυτόπουλος,  Ι.  Μιχαηλίδης  (55΄  Γ. Σ.   Φυτόπουλος),  Βουλτσίδης,  Αβραμίδης,  Κεσίδης,  Πολυχρονίδης,  Καριψιάδης,  Κακουλίδης  (55΄  Τσαμασιώτης),  Μ.  Μιχαηλίδης,  Στεφανίδης,  Σαρρές.
Ταύρος Ελάφου  (Τόλης Μπαρμπαγεωργόπουλος):  Ίτσιος,  Συρόπουλος,  Μποστανίτης,  Τσιρίμπασης,  Σταθακόπουλος,  Ζαμαντζάς  (40΄  λ.τ.  Λιανός),  Δεληγιαννίδης,  Τσάτσος  (83΄  Τριγωντζής),  Βελώνης,  Παπαγιαννόπουλος,  Κοσμίδης.