Ευρεία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ταύρος Ελάφου επικρατώντας του ΓΑΣ Σβορώνου Β’  με 5-1,  σε αναμέτρηση που διεξήχθη στον Σβορώνο,  στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’  κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Στο πρώτο ημίχρονο  (0-0)  οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο,  με πολλά τρεξίματα,  όμως τους έλλειπε η αποτελεσματικότητα στην τελική φάση.
Στην επανάληψη οι  ”Bulls”  της Ελάφου με την εμπειρία τους πέτυχαν μέσα σε δεκατρία λεπτά τέσσερα τέρματα κλειδώνοντας το πολυπόθητο τρίποντο,  ενώ μετά τη μείωση του σκορ από τους γηπεδούχους σκόραραν και πέμπτο τέρμα στο εμφατικό 1-5.
Με αυτό το τρίποντο ο Ταύρος Ελάφου έφτασε τους 32 βαθμούς,  παρέμεινε ωστόσο στην 3η θέση του πίνακα,  χωρίς να έχει κάνει το ρεπό του.
Από την άλλη μεριά ο ΓΑΣ Σβορώνου Β’  με την ήττα έμεινε στους 16 πόντους και την 10η θέση της κατάταξης.
Φάσεις και τα γκολ
Στο 35΄  διαγώνιο σουτ του Ευθ.  Λάμπρου από αριστερά,  η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι της εστίας του Ίτσιου και έφυγε άουτ.
Στο 40΄  συρτό σουτ του Παπαγιαννόπουλου από το ημικύκλιο της περιοχής,  η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κουντούρη,  άουτ.
Στο 44΄  σουτ φάουλ του Ντάμτσιου από καλή θέση,  η μπάλα πέρασε πάνω από τα γκολπόστ του Ίτσιου,  άουτ.
Στο 45΄  το διαγώνιο σουτ του Κοσμίδη από δεξιά δεν βρήκε στόχο.
Στο 49΄  ο Παπαγιαννόπουλος με απευθείας εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ από την αριστερή πτέρυγα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του 0-1.
Στο 54΄  ο Βελώνης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τους αμυντικούς του ΓΑΣ Σβορώνου Β’  μέσα στην περιοχή το οποίο ευστόχησε στην εκτέλεσή του  ο Παπαγιαννόπουλος κάνοντας το 0-2.
Στο 58΄  ο Κοσμίδης με σουτ πλασέ διεύρυνε το σκορ σε 0-3.
Στο 62΄   από την προσπάθεια του Μποστανίτη μέσα στην περιοχή,  ο Τσάνι σημείωσε αυτογκόλ και έγινε το 0-4.
Στο 72΄  οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-4 με κοντινό πλασέ του Γκούμα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Στεφανίδη από δεξιά και μέσα στην περιοχή.
Στο 87΄  από την πάσα του Συρόπουλου,  ο Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-5,  πετυχαίνοντας χατ τρικ.
Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ένα λεπτό σιγή στη μνήμη του Βάνια Κορωνίδη.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο κ.  Βασίλης Χαλκίδης με βοηθούς τους κ.κ.  Άγγελο Χατζηγιάννη και Διονύση Ντουράκογλου.