Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Ακαδημία Κατερίνης 2006 επικρατώντας του Ταύρου Ελάφου με σκορ 2-1,  στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Γ’  κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας,  αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Ένωσης στην Νέα Έφεσσο.

Η Ακαδημία Κατερίνης 2006 ήταν καλύτερη σε όλες τις γραμμές και πήρε δίκαια το πολυπόθητο τρίποντο,  με το νικητήριο τέρμα να σημειώνεται στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Με αυτή την επιτυχία,  το συγκρότημα του Λευτέρη Φωτιάδη ξαναμπήκε γερά στο κόλπο της ανόδου,  καθώς αν και παρέμεινε στην 4η θέση του πίνακα,  έφτασε τους 53 πόντους και μείωσε την διαφορά από τον αντίπαλό του στον ένα βαθμό,  ενώ παράλληλα βρίσκεται πλέον και στους -3 από τον 2ο της βαθμολογίας Κεραυνό Μακρυγιάλου.

Ο ελλιπής Ταύρος Ελάφου,  του Τόλη Μπαρμπαγεωργόπουλου,  μακριά από τον καλό του εαυτό και παρά την προσπάθεια για το θετικό αποτέλεσμα,  γνώρισε εν τέλει την ήττα.

Έτσι,  υποχώρησε στη 3η θέση του πίνακα έχοντας 54 βαθμούς και θα παίξει τα ρέστα του στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Κεραυνό Μακρυγιάλου,  την προσεχή Τετάρτη,  δύο στροφές πριν ολοκληρωθούν των πλέι οφ ανόδου.

Τόσο η Ακαδημία Κατερίνης 2006 όσο και ο Ταύρος Ελάφου είχαν ευκαιρίες να πετύχουν επιπλέον τέρματα  (το κατάφεραν οι γηπεδούχοι)  μετά το ισόπαλο 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Τα γκολ

Στο 29΄  ο Γερακόπουλος με σουτ εντός περιοχής και πλάγια αριστερά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τσιλίκωφ 1-0.

Στο 40΄  έπειτα από γύρισμα της μπάλας που πραγματοποίησε ο Κοσμίδης από την δεξιά πτέρυγα,  ο Μπανάβας με εξαιρετικό εν κινήσει σουτ πλασέ από θέση βολής ισοφάρισε το σκορ 1-1.

Στον έξτρα χρόνο ο Θεοφιλόπουλος είχε αριστερό δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ύστερα από την σέντρα του Ζώρα από δεξιά,  το σουτ πλασέ του Θεοδωρίδη κατέληξε στα δίχτυα του Τσιλίκωφ και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα 2-1.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ.  Βασίλης Σεσέντος με βοηθούς τους κ.κ.  Άγγελο Χατζηγιάννη,  Νίκο Νατσιό.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ακαδημία Κατερίνης 2006  (Λευτέρης Φωτιάδης):  Καρυώτης,  Γερακόπουλος  (65΄  Θεοφιλόπουλος),  Ζώρας,  Φτεργιώτης  Γ.,  Χρυσίδης,  Φτεργιώτης  Δ.,  Σιτμαλίδης,  Θεοδωρίδης,  Βαρυτιμίδης,  Χαλεπλής  (46΄  Τζίτσας),  Δερμίσης.

Ταύρος Ελάφου  (Τόλης Μπαρμπαγεωργόπουλος):  Τσιλίκωφ,  Γκουτζιάνας,  Παπαδόπουλος,  Τσιρίμπασης,  Μποστανίτης,  Κοσμίδης,  Βελώνης,  Πασχόπουλος,  Δεληγιαννίδης  (83΄  Συρόπουλος),  Μπανάβας  (50΄  λ.τ.  Παπαγιαννόπουλος).