Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε στην ‘Ελαφο  ο ‘Ολυμπος Λεπτοκαρυάς καθώς επικράτησε με σκορ 2-1 του τοπικού Ταύρου,  στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play off της Γ’  κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Με αυτό το τρίποντο,  ο ‘Ολυμπος Λεπτοκαρυάς εδραιώθηκε μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας πλέον 51 πόντους,  ενώ παράλληλα απέκτησε και το προβάδισμα για την άνοδό του στην επόμενη κατηγορία,  έναντι των αντιπάλων του που τον ακολουθούν.

Ο Ταύρος Ελάφου με την ήττα υποχώρησε στην 3η θέση του πίνακα μένοντας στους 48 βαθμούς,  όμως τίποτα δεν χάθηκε όσο αφορά την υπόθεση του προβιβασμού,  μιας και τα πάντα είναι στα πόδια του στα εναπομείναντα πέντε παιχνίδια.

Στα αγωνιστικά,  οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν στο σκορ  0-1 και παρότι δέχθηκαν την ισοφάριση στις αρχές του δεύτερου  μισού και έχοντας την τύχη με το μέρος τους,  κατάφεραν να σκοράρουν λίγο πριν την εκπνοή του ματς και να πανηγυρίσουν στο τέλος το σημαντικό τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι,  αντίθετα,  παρουσιάστηκαν σοβαροί και ανταγωνιστικοί μετά το 40ο λεπτό,  απώλεσαν κλασικές ευκαιρίες στο 43ο και στο 50ο λεπτό,  ισοφάρισαν  1-1  στο 53΄ ,   όμως στην συνέχεια δεν ήταν εύστοχοι σε ακόμη δύο περιπτώσεις με αποτέλεσμα η μπάλα να τους τιμωρήσει σε μία ανύποπτη φάση στο 84ο λεπτό δεχόμενοι άδικα το δεύτερο τέρμα της ήττας.

Φάσεις και τα γκολ

Στο 19΄  ο Γκεβάνι από την άσπρη βούλα  ”εκτέλεσε” τον Ίτσιο και έδωσε το προβάδισμα του σκορ στην ομάδα του 0-1,  πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή από τους αμυντικούς του Ταύρου μέσα στην περιοχή.

Στο 43΄  έπειτα από το γύρισμα της μπάλας του Παπαγιαννόπουλου από αριστερά,  ο Βελώνης έκανε το κοντινό πλασέ,  ο γκολκίπερ όμως του Ολύμπου,  Α.  Τσαρούχας,  απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 50΄  σουτ βολέ του Ίτσιου,  γυριστή κεφαλιά πάσα του Βελώνη προς τον Κοσμίδη,  ο τελευταίος πλάσαρε αλλά ο Α.  Τσαρούχας για μία ακόμη φορά κράτησε όρθια την ομάδα του παραχωρώντας τη μπάλα με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο 53΄  σε φάουλ γέμισμα του Παπαγιαννόπουλου από καλή θέση και δεξιά,  η κεφαλιά του προωθημένου Σταθακόπουλου κατέληξε στα δίχτυα του Α.  Τσαρούχα 1-1.

Στο 63΄  σέντρα του Βελώνη,  γυριστό σουτ του Παπαγιαννόπουλου από θέση βολής,  η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια άουτ.

Στο 67΄  η κεφαλιά του Βελώνη από κοντινή απόσταση ύστερα από την σέντρα του Κοσμίδη πέρασε εκτός εστίας.

Στο 84΄  ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους καθώς μετά το παράλληλο προς την εστία γύρισμα της μπάλας από τον Ζηνέλη και αδράνεια των αμυντικών,  ο Γκεβάνι από κοντά ευστόχησε και με το δεύτερο προσωπικό τέρμα στον αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 1-2,  μέσα σε πανηγυρισμούς των παικτών του Ολύμπου αλλά και των αρκετών φιλάθλων του που βρέθηκαν στην Έλαφο.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο κ.  Γιώργος Ασλανίδης με βοηθούς τους κ.κ.  Γιώργο Σαλτσίδη,  Τάσο Ασλανίδη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ταύρος Ελάφου  (Τόλης Μπαρμπαγεωργόπουλος):  Ίτσιος,  Γκουτζιάνας  (78΄  Μπανάβας),  Μποστανίτης,  Σταθακόπουλος,  Τσιρίμπασης,  Ζαμαντζάς  (85΄   Παπαδόπουλος),  Κοσμίδης,  Βελώνης,  Πασχόπουλος,  Παπαγιαννόπουλος,  Τσάτσος.

‘Ολυμπος Λεπτοκαρυάς  (Νίκος Μανίκας):  Α.  Τσαρούχας,  Μπακάλης,  Ι.  Τσαρούχας,  Σιαμήτρας,  Γρεβενίτης,  Μαλλάς,  Κατσαρός  (90΄+ 1΄  Κανούλας),  Ζηνέλης,  Γκεβάνι  (90΄+ 2΄  Σακελλαρίου),  Ελέζι  (68΄  Στύλος),  Χέδας.